۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۳
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 83371129
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام آذری: سطح آب دریای خزر بیش از یک متر کاهش یافته است

باکو – ایرنا –مسوول بخش سیاست های زیست محیطی وزارت محیط زیست و ذخایر طبیعی جمهوری آذربایجان گفت: پایش های اخیر نشان می دهد سطح آب دریای خزر بیش از یک متر کاهش یافته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، راسم ستارزاده در گفت و گو با خبرنگاران تغییرات آب و هوا را دلیل عمده کاهش سطح آب دریای خزر عنوان کرد.

وی تصریح کرد: تغییرات آب و هوایی در حوضه رودخانه‌های که به دریای خزر می‌ریزند، موجب تبخیر سطح آب خود این رودخانه‌ها و نیز دریای خزر شده‌اند.

ستارزاده با اشاره به اینکه سطح آب دریای خزر در سال ۱۹۷۷ میلادی به پایین‌ترین سطح در قرن بیستم میلادی رسیده بود، افزود: این درحالی است که در مرحله بعدی شامل سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۵ سطح آب دریا ۲.۵ متر افزایش پیدا کرد.

وی گفت: پس از این مرحله دوباره شاهد فرایند کاهش سطح آب دریای خزر هستیم که البته این فرایند در مرحله فعلی تهدیدی برای محیط زیست، سلامتی انسان‌ها و فعالیت‌های اقتصادی ندارد.

به گفته ستارزاده، دانشمندان فعال در حوزه مطالعه محیط زیست دریای خزر بر این باورند که پیش بینی‌های درازمدت در باره نوسانات سطح آب دریای خزر امکان پذیر نیست ولی با این همه، مذاکرات و مطالعات علمی و کارشناسی در این زمینه ادامه دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =