۳۵ میلیون نفر در جهان از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می برند

تهران- ایرنا- نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران، گفت: طبق آخرین گزارش جهانی مواد مخدر، ۳۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می برند در حالی که تنها یک نفر از هفت نفر آنان به درمان دسترسی دارد.

«الکساندر فدولوف» روز چهارشنبه در کنفرانس خبری معرفی گزارش جهانی مواد مخدر ۲۰۱۹ که در محل دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد برگزار شد، افزود: تحقیق و داده‌های دقیق نشان می‌دهند عواقب زیان بار مصرف مواد مخدر بر سلامت شدیدتر و گسترده‌تر از آن چیزی است که گمان می‌شد.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارش جهانی مواد مخدر که امروز توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد اعلام شد، حدود ۳۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان -چهارو نیم میلیون نفر بیشتر از ۳۰ میلیون و پانصدهزار نفری که برای سال ۲۰۱۷ تخمین زده شده بود- از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می‌برند و نیازمند خدمات درمانی هستند.این میزان افزایش حاصل نتایج پیشرفته‌تری پیرامون مصرف مواد در هند و نیجریه است؛ این دو کشور در میان ۱۰ کشور پرجمعیت جهان هستند.

وی افزود: این گزارش همچنین برآورد می کند که تعداد مصرف کنندگان مواد شبه افیونی، ۵۳.۴ میلیون نفر یعنی ۵۶ درصد بیشتر از تخمین های قبل است و اینکه دو سوم از ۵۸۵ هزار کل مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ به دلیل مصرف مواد شبه افیونی بوده است.

وی ادامه داد: در جهان ۱۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ مواد مخدر تزریق کرده اند که از این تعداد یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا به ویروس اچ آی وی و ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت سی هستند.

افزایش شدت و پیچیدگی وضعیت جهانی مواد مخدر

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل متحد در ایران خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش جهانی مواد مخدر، در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۲۷۱ میلیون نفر یعنی ۵.۵ درصد از جمعیت جهان در سن ۱۵ تا ۶۴ سال مواد مخدر مصرف کرده بودند. با اینکه این میزان مشابه ارزیابی سال ۲۰۱۶ است، یک بررسی طولانی مدت نشان می دهد که تعداد افرادی که مواد مصرف می‌کنند هم اکنون ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۰۹ است. اگر چه این افزایش تا حدودی به دلیل رشد ۱۰ درصدی جمعیت سنی ۱۵ تا ۶۴ سال در جهان است، داده‌ها نشان دهنده شیوع بیشتر در مصرف مواد شبه افیونی در افریقا، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی و مصرف کانابیس در آمریکای شمالی، آفریقای جنوبی و آسیا در مقایسه با سال ۲۰۰۹ است. بر اساس گزارش جهانی مواد مخدر، در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۲۷۱ میلیون نفر یعنی ۵.۵ درصد از جمعیت جهان در سن ۱۵ تا ۶۴ سال مواد مخدر مصرف کرده بودند. با اینکه این میزان مشابه ارزیابی سال ۲۰۱۶ است، یک بررسی طولانی مدت نشان می دهد که تعداد افرادی که مواد مصرف می‌کنند هم اکنون ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۰۹ است.

وی ادامه داد: برآورد تولید جهانی کوکائین در سال ۲۰۱۷ به بالاترین میزان، ۱۹۷۶ تن رسیده است، افزایشی معادل ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته. علاوه بر این، مقدار جهانی کوکائین کشف شده در سال ۲۰۱۷ با افزایش ۱۳ درصد به ۱۲۷۵ تن رسید که بیشترین میزان کشفیات گزارش شده بود.

به گفته فدولوف، بنابرگزارش جهانی مواد مخدر بحران مصرف بیش از حد مواد شبه افیونی در سال ۲۰۱۷ در آمریکای شمالی با بیش از ۴۷ هزار مرگ و میر افزایش داشته است، افزایشی معادل ۱۳ درصد نسبت به سال گذشته و در کانادا هم این میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد شبه افیونی با ۳۳ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۶، به ۴۰ هزار نفر رسید.

وی درباره مصرف مواد فنتانیل و مشابه آن هم تصریح کرد: این ماده همچنان به عنوان مشکل اصلی بحران مواد صنعتی در آمریکای شمالی محسوب می شود اما کشورهای واقع در افریقای شمالی و مرکزی و غربی، نوعی دیگر از مواد شبه افیونی صنعتی را تجربه می‌کنند که ترامادول نام دارد. کشفیات جهانی ترامادول از کمتر از ۱۰ کیلوگرم در سال ۲۰۱۰ به نزدیک به ۹ تن در سال ۲۰۱۳ و به بیشترین حد یعنی ۱۲۵ تن در سال ۲۰۱۷ رسیده است.

وی یادآور شد: بیشترین مواد مصرفی در جهان همچنان کانابیس است که حدود ۱۸۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ این ماده را مصرف کرده اند.

فدولوف افزود: این گزارش جهانی نشان می دهد که جامعه بین الملل در پرداختن به مواد روانگردان جدید به موفقیت نسبی دست یافته است. برای نخستین بار کاهش در تعداد مواد روانگردان جدید شناسایی شده و گزارش شده به دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد نشان دهنده این مهم است. مواد روانگردان جدید به آن صورتی که در سال های پیش بیم آن می رفت، در بازار یافت نشده اند و جامعه بین الملل به موقع توانسته است نسبت به ارزیابی آسیب های ناشی از مواد روانگردان جدید اقدام کند و آن دسته از مواد را که نیازمند کنترل بین المللی هستند را فهرست بندی کرده اند.

پیشگیری و درمان همچنان به میزان کافی در دسترس نیست

نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل یادآور شد: پیشگیری و درمان همچنان در بسیاری از نقاط دنیا در دسترس نیست به طوری که تنها یک نفر از ۷ نفر با اختلالات مصرف مواد به درمان دسترسی دارد. به خصوص در زندان ها این امر چشمگیرتر است. گزارش تحلیلی عمیق از مصرف مواد و عواقب شدید آن بر سلامت در محیط زندان نشان می دهد که شیوع بیماری های عفونی همچون اچ آی وی، هپاتیت سی، سل و همچنین خطرات مربوط به آنها به طور نسبی در زندان ها به خصوص در میان کسانی که مواد تزریق می کنند در مقایسه با جمعیت کل بیشتر است.

به گفته فدولوف، بر اساس این گزارش ۵۶ کشور گزارش داده اند که در سال ۲۰۱۷ در حداقل یک زندان درمان جایگزین مواد شبه افیونی را ارائه کرده اند در حالی که ۴۶ کشور گزارش داده اند که امکان ارایه چنین درمانی را در زندان ندارند. برنامه های سوزن و سرنگ در زندان بسیار به ندرت در دسترس است؛ ۱۱ کشور دسترسی در حداقل یک زندان را گزارش داده اند اما فقدان چنین برنامه هایی در ۸۳ کشور تایید شده است. همچنین این گزارش نشان می دهد که مداخلات درمانی موثر بر اساس مدرک علمی و در راستای تعهدات حقوق بشر بین الملل به اندازه مورد نیاز در دسترس نیستند و دولت ها و جامعه بین الملل می بایست به مداخلات به منظور پرداختن به این خلاء سرعت ببخشند.

گزارش جهانی مواد مخدر سال ۲۰۱۹ نگرشی جهانی از عرضه و تقاضای مواد افیونی، کوکائین، کانابیس، محرک های نوع آمفتامین و مواد روانگردان جدید و تاثیر آنها بر سلامت را ارایه می دهد. این گزارش از طریق داده های دقیق تر و تحقیق و بررسی پیشرفته تاکید می کند که عواقب مضر مصرف مواد بر سلامت گسترده تر از آن چیزی است که پیشتر گمان می رفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =