۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۹
کد خبرنگار: 1383
کد خبر: 83371086
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار محیط زیست تهران به واحدهای مستنکف از قانون خاک

تهران- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به ضرورت اجرایی شدن هرچه زودتر قانون حفاظت از خاک گفت: برابر این قانون، نام واحد مستنکف(خودداری کننده)، از سوی محیط زیست در فهرست واحدهای آلاینده موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۸۷ قرار داده می شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی محیط زیست استان تهران، کیومرث کلانتری با بیان اینکه مدیریت منابع خاک و جلوگیری از آلودگی و تخریب آن یکی از مهمترین چالش‌های محیط زیستی بوده که ضرورت تحقق قانون حفاظت از خاک را در کشور دوچندان می‌کند، گفت: بمنظور تحقق این قانون فعالیت‌های کلیه دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط و بخش‌های دیگر، در جهت جلوگیری از تخریب و آلودگی و مدیریت بهینه خاک پایش می‌شود.
وی افزود: با توجه به تصویب و ابلاغ قانون حفاظت از خاک و بر اساس ماده ۱۸ این قانون، تمامی واحدهای بزرگ تولیدی، صنعتی، عمرانی، خدماتی، زیر بنایی و معدنی مکلفند نسبت به پایش آلودگی خاک اقدام و نتیجه آن را در قالب خوداظهاری به محیط زیست ارائه کنند.
کلانتری ادامه داد: محیط زیست استان تهران جهت تحقق قانون و ماده قانونی فوق، برنامه ریزی و هماهنگی لازم از سوی ادارات شهرستانی با واحدهای مشمول و سایر بخش‌ها مرتبط برای ثبت نام در سامانه جامع پایش محیط زیست و مبادلات پسماند و نیز ارائه نتایج پایش آلودگی خاک و منابع آلوده کننده آن را در دستورکار دارد.
مدیرکل محیط زیست استان تهران همچنین تصریح کرد: در کنار خود اظهاری واحدهای مشمول این قانون، پایش و نظارت دوره‌ای و لازم از سوی محیط زیست استان بمنظور همفکری با اینگونه واحد و اصلاحات احتمالی لازم در فرایندهای محیط زیستی واحدها تا تحقق کامل قانون انجام خواهد شد.
قانون حفاظت از خاک که لایحه آن به پیشنهاد مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی در جلسه ۳۰ فروردین ۱۳۹۴ هیئت وزیران به تصویب رسیده بود، ۴ خرداد ۱۳۹۸ در مجلس شورای اسلامی و ۱۲ خرداد ۹۸ در شورای نگهبان به تصویب و تأیید رسید و در اواخر خرداد ماه سال جاری از سوی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.

تهرام/‌۸۱۳۸/‏/‏۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =