۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۱۷
کد خبرنگار: 965
کد خبر: 83371073
۱ نفر

برچسب‌ها

اهدای خون در قم هفت درصد رشد داشت

قم – ایرنا – معاون فنی اداره کل انتقال خون قم گفت: در سه ماه نخست امسال ۱۰ هزار و ۲۵۷ واحد خونی در قم اهدا شد که این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۷ درصد افزایش یافته است.

علیرضا کبیری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا ادامه داد: از ابتدای امسال تا پایان خردادماه ۱۲ هزار و ۴۹۰ تن برای اهدای خون به مرکز اهدای خون قم در میدان روح الله مراجعه کردند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۲۵۷ تن موفق به اهدای خون شدند که که از هر کدام یک واحد خون دریافت شد.

وی اضافه کرد: از این تعداد ۳۴۸ تن بانوان بودند که موفق به اهدای خون شدند و ۴.۳ درصد از کل اهداکنندگان خون را به خود اختصاص دادند.

معاون فنی اداره کل انتقال خون قم تعداد اهداکنندگان مستمر خون از ابتدای سال جاری تا پایان خردادماه را ۶ هزار و ۹۹ تن برشمرد و گفت: ۵۹ درصد اهداکنندگان مستمر بوده اند که در یک سال گذشته بیش از ۲ مرتبه خون اهدا کرده اند.

وی همچنین آماری از اهدای خون در خرداد سال جاری ارائه کرد و گفت: در این ماه چهار هزار و ۱۰۵ تن به مرکز انتقال خون مراجعه کردند که از این تعداد سه هزار و ۳۶۹ تن موفق به اهدای خون شدند.

وی افزود: همچنین میزان تولید پلاکت فرزیس در خردادماه سال جاری ۳۴ واحد خون بوده است که ارزش علمی و درمانی بالایی برای بیماران سرطان خونی دارد که این تعداد نسبت به خرداد سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

کبیری گفت: پلاکت فرزیس، یکی از روش های اهدای خون است که تنها یک جزء خاص از خون اهداکننده، جدا و بقیه اجزای خون به اهداکننده باز گردانده می شود.

۷۴۰۴/ ۶۱۳۳/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =