طرح جامع حواله الکترونیک در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می شود

یاسوج- ایرنا- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح جامع حواله الکترونیک برای نخستین بار در دستگاه های اجرایی این استان اجرا می شود.

غضنفر آرام روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای اجرای پروژه شفاف سازی و هوشمند سازی عملیات مالی دولت و استقرار خزانه داری الکترونیک و همچنین ساماندهی حساب‌های دولتی و اجرای طرح حساب واحد خزانه (TSA)، طرح جامع حواله الکترونیک برای اولین بار در دستگاه‌های اجرایی استان عملیاتی شد.

وی افزود: این طرح به استناد مواد ۳۹ و ۷۶ قانون محاسبات عمومی و همچنین بند «ب» ماده ۱۷ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، اجرایی و عملیاتی گردیده است.

آرام، حذف چک و دسته چک، کاهش استرداد حساب‌های بانکی، حذف زمان انتقال وجوه بین حساب‌ها، رؤیت لحظه‌ای مانده حساب‌ها، حذف رسوب وجوه دولتی نزد بانک‌ها، اعلام تاییدیه تراکنش به دستگاه‌های اجرایی از طریق وب سرویس، حذف رابط بانکی، صرفه جویی در زمان و سرعت عملیات انتقال اعتبارات را از جمله مزایای این طرح عنوان کرد.

وی بیان کرد: با اجرای این طرح، عملیات انتقال اعتبارات جاری و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای از خزانه معین استان به حساب دستگاه‌های اجرایی استان در کمترین زمان ممکن صورت می‌پذیرد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: این طرح در اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان کهگیلویه و بویراحمد اجرایی و عملیاتی شده و به استناد قانون، کلیه دستگاه‌های اجرایی و مؤسسات و شرکت‌های دولتی استان مکلف هستند هرچه سریع‌تر نسبت به اخذ توکن از شرکت تحت نظارت بانک مرکزی و استقرار و پیاده سازی این طرح اقدام کنند.

وی تصریح کرد: از ابتدای تیرماه، خزانه معین استان از ارائه خدمات به دستگاه‌هایی که این طرح را اجرایی ننمایند، خودداری خواهد کرد.

سامانه صدور حواله الکترونیک که از مردادماه ۱۳۹۵ برای خزانه‌داری کل کشور و در ادامه، برای خزانه معین استان‌ها به بهره‌برداری رسیده، جایگزین صدور چک و به گونه‌ای طراحی شده که حواله صادره به صورت مکانیزه بین عوامل ذینفع در فرایند انتقال وجه دستگاه اجرایی جابه‌جا شده و پس از تأیید نهایی، بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعبه بانک، انتقال وجه به حساب مقصد در سریع‌ترین زمان انجام می‌شود.
همچنین به دلیل بهره‌مندی از بستر شبکه ملی اطلاعات و استفاده از توکن یا همان نماد برای احراز هویت دارندگان امضا، از امنیت بالایی برخوردار است.
به این ترتیب دستگاه‌های اجرایی دولت جمهوری اسلامی ایران از این پس در پرداخت‌های خود با گذر از فرایندهای سنتی و مبتنی بر کاغذ، مجهز به ابزار نوین، امن و مطابق با اقتضائات روز می‌شوند و بطور قطع این امر منجر به چابکی و توانمندی مجموعه مالی دولت در تخصیص به‌موقع وجوه خواهد شد.

۹۸۶۸/۳۲۳۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =