شیرین سازی ۵۰ هزار مترمکعب آب برای روستاهای بوشهر در دست اجراست

بوشهر-ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر گفت: هم اکنون مصرف آب روستاهای این استان روزانه ۱۰۰ هزار مترمکعب است که تا پایان برنامه ششم توسعه ۵۰ درصد آن باید از محل آب شیرین کن ها تامین شود.

روح‌الله طاهریان‌پور روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران به مناسب هفته صرفه جویی مصرف آب افزود: در این ارتباط طرح آب شیرین‌کن ۲۸ هزار متر مکعبی سیراف - جم با ۲ هزار میلیارد ریال اعتبار و مشارکت وزارت نیرو و نفت در دست اجراست که پیش بینی شده تا پایان سال جاری ظرفیت شیرین سازی ۱۰ هزار متر مکعب آن فعال شود.

وی بیان کرد: پیشرفت فیزیکی ابنیه این طرح پس از ۲ وقفه طولانی مدت اکنون ۵۰ درصد است و در بخش تجهیزات آن اقدامی صورت نگرفته که پیش بینی شده با انتخاب سرمایه گذار جدید این طرح سرعت قابل قبولی بگیرد.

طاهریان پور ادامه داد: سرمایه گذاری اولیه برای آب شیرین‌کن ۲۸ هزار متر مکعبی سیراف – جم ۷۵۰ میلیارد ریال بود که افزایش قیمت ناشی از تغییرات نرخ ارز اعتبار مورد نیاز احداث آن را به ۲ هزار میلیارد ریال افزایش داده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر گفت: پروژه آب شیرین کن هفت هزار و ۵۰۰ متر مکعبی روستایی تنگستان اجرایی شده که با سرمایه‌گذاری ۶۵۰ میلیارد ریالی ظرف یکسال آینده به بهره برداری می رسد.

طاهریان‌پور اضافه کرد: آب شیرین‌کن های یکهزار مترمکعبی روستاهای شیف و حومه و هلیله و بندرگاه با ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار اجرایی شده که تا پایان سال تکمیل و وارد مدار تولید می‌شود.

وی افزود: آب شیرین‌کن ۶۰۰ متر مکعبی روستاهای ساحلی دشتی نیز با ۷۰ میلیارد ریال اعتبار سرمایه‌گذاری تا پایان سال جاری احداث می‌شود.

طاهریان پور افزود: پروژه ۲۰۰۰ مترمکعبی آب شیرین‌کن روستاهای شهرستان دیر و کنگان مورد توجه قرار دارد که در اجرای این ۲ پروژه ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی یادآور شد: در مجموع به ظرفیت ۵۰ هزار متر مکعب آب شیرین‌کن در روستاهای استان بوشهر در دست اجراست که بخشی از این پروژه‌ها تا پایان امسال و بخشی دیگر نیز تا سال آینده تکمیل می‌شود.

طاهریان پور یادآور شد: هزینه آب مورد نیاز روستاهای استان بوشهر که از محل آب شیرین کن ها تامین شده به طور متوسط ۴۰ تا ۵۰ هزار ریال است، این در حالی است که همین آب با هر مترمکعب سه هزار ریال به دست مشترکان می رسد.

وی گفت: چنانچه هر مشترک به تنهایی نقش بسیار اندکی برای کاهش مصرف آب داشته باشد این صرفه جویی در مجموع کمک بسیار بزرگی به موضوع پایداری آب و گذر از بحران کم آبی تابستانه است.

وی افزود: در این زمینه انتظار است در موارد یهمچون شستن حیات و خودروها این موارد در بازه های زمان طولانی تری انجام شود که این مهم در حل بحران کم آبی کمک شایانی می کند.

شمار روستاهای زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر ۶۲۴ روستا با ۳۱۱ هزار و ۷۳۳ نفر جمعیت است.

۷۲۱۲/‏۶۰۴۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =