۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۹
کد خبرنگار: 1608
کد خبر: 83370978
۰ نفر
فروش کتاب‌های چاپی در انگلیس کاهش یافت

تهران- ایرنا- آمار فروش کتاب در انگلیس طی سال گذشته میلادی نشان می‌دهد، فروش کتاب‌های چاپی در این کشور ۵.۴ درصد کاهش و کتاب‌های صوتی ۴۳ درصد افزایش یافته است.

روزنامه انگلیسی گاردین امروز (چهارشنبه) در گزارشی تحلیلی بر اساس آمار سالانه انجمن ناشران نوشته است: فروش کتاب های چاپی که در سال ۲۰۱۷، به سه میلیارد و ۱۱۰ میلیون پوند رسیده بود در سال ۲۰۱۸ با کاهش ۵.۴ درصدی به دو میلیارد و ۹۵۰ میلیون پوند کاهش یافت.

با وجود این، فروش کتاب های چاپی هنوز ۸۰ درصد فروش بازار کتاب انگلیسی را با گردش مالی سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون پوندی به خود اختصاص داده است، فروش کتاب های صوتی با افزایش فروش ۴۳ درصدی به ۶۹ میلیون پوند رسیده است. همچنین سرویس کتاب های صوتی شرکت تجار الکترونیک آمازون در این میان با فروش بیشتر گوی سبقت را از رقبا ربوده است.

استفان لوتینگا/ Stephen Lotinga مدیر اجرایی انجمن ناشران انگلیس سرویس کتاب های صوتی آمازون را تنها دلیل کاهش فروش کتاب های چاپی ندانست و گفت: یکی از بزرگ ترین تغییرات، افزایش فروش کتاب های صوتی در بازار بوده است. همچنین راه های جایگزینی غیر از چاپ وجود دارد و این باور منطقی وجود داشت که افزایش سالانه فروش کتاب های چاپی به صورت مستمر، ممکن نیست.

به گفته وی افزایش محبوبیت پادکست ها با سرویس های رسانه ای آنلاین مانند اسپاتیفای که برای خرید شرکت های تولیدکننده پادکست ۵۰۰ میلیون پوند هزینه کردند، به صورت غیرمستقیم به کمک بازار کتاب آمده است.

پادکست؛ سازنده دنیای کتاب‌های صوتی

وی افزود: پادکست ها به طور کلی موجب احیای علاقمندی به شنیدن صدا و داستان های صوتی از جمله کتاب می شوند، ناشران مبالغ زیادی برای ساخت و تجهیز استودیوهای صدا هزینه و بازیگران مطرح را برای خواندن کتاب ها استخدام می کنند؛ از این جهت معتقدیم کل این روند علاقمندی به صدا فرصت خوبی به بازار کتاب می دهد.

با وجود این وی در مورد آغاز دوره ای رکود و کاهش فروش برای کتاب های چاپی هشدار داد و گفت ممکن است مسیر مشابهی در بازار کتاب مانند صنعت موسیقی و علاقمندی به گوش دادن موسیقی آنلاین به جای خرید سی دی (لوح فشرده) طی شود.

لوتینگا گفت: نگران نیستم که روزگار کتاب های چاپی به پایان رسیده باشد، هنوز به آنجا نرسیدیم. شاهد تغییر خیلی مهمی در سرویس های عضویت نیستیم، سرقت ادبی هنوز کم است، علاقمندان هنوز و همچنان به کتاب های چاپی علاقه دارند و فروش کتاب نسبت به پنج سال قبل ۸ درصد افزایش یافته، اما روند کلی با افول هایی روبرو شده است.

بر پایه این گزارش مجموع فروش کتاب های چاپ انگلیس در داخل و خارج این کشور شامل درامد ناشی از نشریه های چاپی و دیجیتالی، کتاب های دانشگاهی و ارجاع به کتاب ها دو درصد در سال گذشته افزایش یافته و به ۶ میلیارد پوند رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =