۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۶
کد خبرنگار: 1049
کد خبر: 83370851
۰ نفر

برچسب‌ها

هوای آذربایجان شرقی خنک تر می شود

تبریز - ایرنا - معاون توسعه و پیش بینی مدیر کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: دمای هوای استان از روز جمعه ۲ تا ۵ درجه سانتی گراد خنک تر می شود.

محمد اشجعی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طبق نقشه‌های پیش یابی هواشناسی از روز جمعه هفتم تیر با گذر امواج کم دامنه تراز میانی جو شرایط نسبتاً ناپایدار جوی به طور متناوب تا روز سه شنبه در استان حاکم می‌شود.
وی اظهار داشت: این سامانه موجب رشد ابرهای همرفتی در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب، رگبار باران و غرش آذرخش، احتمال آبگرفتگی، وزش تندبادهای لحظه‌ای، بارش تگرگ و اصابت صاعقه در نواحی مستعد استان می‌شود.

معاون توسعه و پیش بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی به مسافران و گردشگران توصیه کرد از رفت و آمد و اتراق در مسیر رودخانه‌ها، مسیل‌ها و مناطق مرتفع به ویژه در روز دوشنبه خودداری کنند.

اشجعی، ادامه داد: تا روز جمعه نیز با تداوم استقرار مرکز پر ارتفاع جنب حاره ای جوی پایدار همراه با گرمی هوا در استان پیش بینی می‌شود.

وی گفت: در زمان کنونی (حدود ساعت ۱۳) جلفا با ۳۵ و خسروشهر با ۹ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۳۲ درجه بالای صفر است.

آذربایجان شرقی منطقه‌ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی‌های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می‌آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم‌های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متأثر از کوهستان‌های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه‌های قره داغ در شمال، رشته کوه‌های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

۸۰۲۳/ ۳۰۷۱