۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۵
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83370830
۰ نفر

برچسب‌ها

۶۰ تن دانه روغنی کلزا در مزارع ابرکوه تولید شد

یزد - ایرنا - مسئول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با پایان برداشت کلزا از ۴۰ هکتار مزارع این شهرستان ، ۶۰ تن محصول تولید شد.

حسن زارع روز چهار شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان تولید با احتساب ۱.۵ تن محصول در هر هکتار، نسبت به سال زراعی ۹۷-۹۶، ۱۰ درصد افزایش دارد.

وی بابیان اینکه تاکنون کشاورزان ۳۰ تن محصول را تحویل مراکز خرید شرکت های تعاونی داده اند، اظهار داشت: قیمت مصوب خرید تضمینی کلزا برای هر کیلوگرم، ۳۳ هزار تعیین شده است.

زارع با اشاره به اینکه کاشت این گیاه باعث حاصلخیزی خاک می شود و نقش موثری در کنترل آفات و بیماری های گیاهان دارد تصریح کرد: توسعه کشت این گیاه به خاطر تولید مواد اولیه روغن خوراکی از برنامه های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است.

این مسئول تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی ابرکوه اضافه کرد: دانه روغنی کلزا حاوی ۴۰ تا ۴۸ درصد روغن است و به دلیل ترکیب مناسب اسیدهای چرب غیر اشباع و درصد پایین اسیدهای چرب همانند زیتون، جزو با کیفیت ترین روغن های خوراکی است و نقش مهمی در بهبود تغذیه و سلامت انسان دارد.

۳۵ درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرارمعاش می‌کنند.

منابع آبی ۱۵ هزار هکتار باغ‌ها و اراضی زراعی ابرکوه ۱۴۰ میلیون مترمکعب است که ظرف ۱۰ ماه از ۶۶۲ حلقه چاه و ۱۱ رشته قنات تأمین می‌شود.

سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۰/‏‬ ۲۰۴۷/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =