۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۱
کد خبرنگار: 984
کد خبر: 83370782
۰ نفر

برچسب‌ها

تپه باستانی "آناهیتا" در  سرعین به سایت موزه تبدیل می‌شود

اردبیل - ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از تبدیل تپه باستانی آناهیتا در شهرستان سرعین به سایت موزه خبر داد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، نادر فلاحی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از عملیات کاوش در تپه باستانی آناهیتا افزود: به دلیل اهمیت تاریخی این بنا، کاوش و مطالعات جامع در این سایت آغاز شده است.

او اظهار داشت: نتایج اولیه کاوش‌ها قدمتی ۴۵۰۰ ساله را در این محوطه تخمین می‌زند اما مطابق نظر کارشناسان احتمال وجود آثاری با قدمت بیشتر نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: این اثر شناسنامه تاریخی سرعین است و گویای قدمت تاریخی و باستانی این منطقه خواهد بود.

فلاحی اضافه کرد: با مطالعه جامع تپه آناهیتا توانستیم جاذبه‌های جدیدی به لیست جاذبه‌های شهرستان سرعین اضافه کنیم و این شهرستان از جاذبه تک بعدی آب‌های گرم معدنی خارج شده است.

وی با اشاره به تداوم کاوش‌ها در محوطه تپه تاریخی افزود: بعد از اتمام مطالعات در نظر است این محوطه به عنوان سایت موزه معرفی شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه در روستای تاریخی کنزق نیز مطالعات باستان شناسی انجام شده است، گفت: این روستا در مجاورت سرعین از معماری دست کند صخره‌ای منحصر بفردی برخوردار است که گویای حیات تمدن‌های کهن در این منطقه است.

به گفته فلاحی، مجموعه کاوش‌ها نشان می‌دهد سرعین قدمت چند هزار ساله داشته و یکی از مناطق با تاریخ کهن در استان اردبیل است.

سرعین در ۲۷ کیلومتری جنوب غرب اردبیل واقع است.

۶۰۱۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =