۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۱
کد خبر: 83370770
۰ نفر

برچسب‌ها

 رونق تولید با تبدیل واردات به ارزش افزوده

زنجان - ایرنا - عمده واردات استان زنجان مربوط به مواد اولیه و خاک روی بوده که ضمن کمک به فعالیت واحدها و رونق تولید به محصول نهایی با ارزش افزوده بیشتر تبدیل و صادر می‌شود که افزایش درآمدهای استان و توسعه اقتصادی را در پی دارد.

ارزش افزوده به عنوان سود و ثروت اضافه توسط واحدهای مختلف تولیدی و صنعتی از طریق فرآیند تولید یا ارائه خدمات، ایجاد شده و با کسر هزینه نهاده‌های واسط از قبیل خریدها، واردات و استهلاک به دست می‌آید. برای مثال؛ اگر قیمت تمام‌شده یک قرص نان که شامل آرد، دستمزد، اجاره محل نانوایی و سایر استهلاک‌ها است را از قیمت فروش آن کم کنیم ارزش افزوده نان به دست می‌آید.

محاسبه ارزش افزوده به منظور پرهیز از احتساب مضاعف صورت گرفته و ارزش افزوده ایجاد شده در واحدها به صورت دستمزد برای کارکنان، استهلاک برای سرمایه‌گذاری مجدد تجهیزات، سود برای شرکت، مالیات به دولت و موارد مشابه، تسهیم و تقسیم می‌شود.

واردات مواد اولیه به صورت ورود موقت است

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان، ظرفیت خالی واحدهای تولیدی را دلیل اصلی واردات مواد اولیه خواند و گفت: ظرفیت استخراج خاک و مواد معدنی در داخل کشور، متناسب با نیاز واحدهای تولیدی نبوده و در نتیجه جهت جبران این کسری، اقدام به واردات مواد اولیه می‌کنند.

غلامحسین جمیلی با بیان اینکه این واردات به صورت ورود موقت است، خاطرنشان کرد: یعنی واحدها باید ضمن واردات، مواد اولیه را تبدیل به یک ماده و محصول و آن را صادر کنند لذا مواد اولیه وارادتی دوباره تبدیل به کالای باارزش صادراتی شده و منجر به ایجاد ارزش افزوده می‌شود.

وی اظهار داشت: موضوع بااهمیت این است که با این کار، میزان ظرفیت تولید واحدها بالاتر رفته و از حداقل تولید که درگیر آن هستند عبور می‌کنند.

جمیلی افزود: هر واحد تولیدی، هزینه‌های سربار دارد فعالیت تعداد پرسنل و دستگاه‌ها و هزینه‌های استهلاکی مانند برق، ثابت بوده و برای تولید یک تُن و ۱۰ تُن کالا به یک میزان است در نتیجه هر اندازه، مقدار بیشتری تولید شود هزینه‌های ثابت و سربار بر روی همان میزان تولید، توزین و تسهیم می‌شود.

وی تصریح کرد: این امر سبب می‌شود که حفظ و بقای واحد تولیدی نیز تا اندازه‌ای تضمین شده و به دلیل هزینه‌های بالا و بهای تمام‌شده، دچار خطر تعطیلی و ورشکستگی نشود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان اضافه کرد: کالای تولیدی منجر به کاهش هزینه‌های تولید، ایجاد اشتغال، رونق تولید، ایجاد ارزش افزوده، توسعه اقتصادی و پرداخت مالیات شده و با صادرات آن به درآمد گمرکی و مجموع درآمدهای استان نیز کمک می‌شود.

صادرات با ارزش افزوده بیشتر از خام‌فروشی، جلوگیری می‌کند

صادرات محصولات استان زنجان با ارزش افزوده بیشتر و محصول نهایی، موضوعی بود که چندی پیش در کارگروه توسعه صادرات استان نیز مطرح شد.

رئیس سازمان صنعت، معادن و تجارت استان زنجان گفت: سهم صادرات استان از مجموع صادرات غیرنفتی کشور، ۷ دهم درصد در سال ۹۳ بود که به تدریج افزایش یافته و برای اولین بار به ۱.۳ درصد در سال گذشته رسید که با سهم جمعیتی و مساحتی استان برابر است.

ناصر فغفوری خاطرنشان کرد: متوسط قیمت صادرات استان در سال ۹۶ به ازای هر تن کالا، یک هزار و ۳۱۹ دلار بوده که در سال گذشته به ۲ هزار و ۵۰۰ دلار رسیده و نسبت به میانگین کشوری که ۳۷۸ دلار است، افزایش دارد.

این مسئول اضافه کرد: این افزایش نشان می‌دهد که استان، کالاهای با ارزش افزوده بیشتر و محصولات نهایی‌تری صادر کرده و سیاست مدیریت استان جهت جلوگیری از خام‌فروشی نیز به طور کامل در این آمار، مشهود است.

وی با اشاره به کاهش ۱۷ درصدی واردات استان در سال گذشته، خاطرنشان کرد: شش دهم درصد از واردات کشور توسط استان زنجان صورت می‌گیرد که به مواد اولیه و ماشین‌آلات خطوط تولید محدود شده است.

فغفوری تصریح کرد: یکی از دلایل مهم کاهش واردات این است که برای اولین بار، گروهی تحت عنوان گروه کالایی ۴ تشکیل شد که ممنوعیت وارداتی داشت.

وی افزود: واردات در گذشته با تعیین حقوق گمرکی و پرداخت تعرفه، انجام می‌شد اما در سیستم جدید، کالا قبل از سفارش بررسی می‌شود و در صورتی که در داخل کشور تولید شود اجازه ثبت سفارش در سامانه داده نمی‌شود که این امر سبب حمایت از تولیدکنندگان داخلی شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: متوسط قیمت واردات به ازای هر تن کالای وارداتی در استان یک هزار و پنج دلار است و محصولات وارداتی در داخل استان که بیشترین آن مواد اولیه است به ارزش افزوده تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به عملکرد خدمات انتقال ارز و اعطای تسهیلات صادراتی در استان، خاطرنشان کرد: ۱۱ بانک سال گذشته در این حوزه مشارکت داشتند که ۱۲۶.۵ میلیون دلار حواله ارزی و ۲۳۳ میلیون دلار اعتبارات اسنادی صادر و ۷۶۰ میلیارد ریال نیز تسهیلات صادراتی پرداخت شد.

فغفوری با مقایسه عملکرد بانک‌ها در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ افزود: صدور حواله‌های ارزی ۵۸ درصد و اعتبارات اسنادی ۱۶۵ درصد رشد داشته و اعطای تسهیلات ۳۲ درصد کاهش یافته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان البته با اشاره به برخی مشکلات واحدهای تولیدی، تخصیص دیرهنگام ارز توسط بانک مرکزی برای واردات مواد اولیه که در صادرات استفاده می‌شود را یکی از مشکلات این بخش خواند و اظهار داشت: برخی واحدها به دلیل کیفیت درخواستی مشتری خارجی، مواد اولیه را وارد کرده و برخی دیگر نیز به دلیل موجود نبودن مجبور به واردات مواد اولیه هستند که مشکلاتی در روند تولید ایجاد می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: کمبود مواد اولیه واحدهای تولیدی نیز مشکل بعدی است به‌گونه‌ای که برخی واحدها نسبت به واردات اقدام می‌کنند تا تولید خود را حفظ کنند اما به دلایلی از جمله ظرفیت‌های مندرج در پراونه، محدودیت‌هایی توسط گمرک برای واحدها ایجاد می‌شود.

تا حد امکان، محصولات در داخل استان تولید شوند

استاندار زنجان نیز با اشاره به آمار گمرک استان، گفت: اینکه صادرات استان سال گذشته در میزان مبلغ و وزن به ترتیب ۴۰ و ۱۰ درصد افزایش یافته، نکته بسیار مطلوبی است.

فتح‌الله حقیقی خاطرنشان کرد: کاهش ۱۷ درصدی در مبلغ و افزایش ۴ درصدی در وزن واردات نیز خوب است و هم اینکه به جای لوازم مصرفی، عمده واردات استان، مواد اولیه بوده که به ارزش افزوده تبدیل می‌شود، امر مطلوبی است.

وی افزود: اینکه واردات استان به محصول نهایی با ارزش افزوده بیشتر تبدیل می‌شود خوب است اما در عین حال، واردات مواد اولیه، یکی از مشکلات بزرگ استان است.

حقیقی تصریح کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان، قدرت ساخت بسیاری از این مواد را دارند ولی تا کنون اقدامی در این زمینه انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: نمایشگاهی از مواد اولیه وارداتی استان، تشکیل و از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز دعوت می‌شود تا در صورت توانایی و تا حد امکان جهت جلوگیری از واردات، این محصولات را در داخل استان تولید کنند.

به گزارش ایرنا، مجموع صادرات استان در سال گذشته، ۴۶۱ میلیون دلار بوده که این میزان ۴۰ درصد نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته و مجموع واردات استان نیز در سال گذشته، ۲۷۱ میلیون دلار بود که ۱۷ درصد نسبت به سال ۹۶ کاهش یافته است. همچنین عمده کالاهای وارداتی شامل مواد اولیه و ملزومات و ماشین‌آلات خط تولید بوده و بخش عمده صادرات استان نیز شامل شمش فلزات، محصولات کشاورزی، لبنی و کاغذ است.

صادرات این استان طی ۲ سال گذشته جهش قابل ملاحظه‌ای داشته و از ۱۸۵ میلیون دلار در سال ۹۵ به ۴۶۱ میلیون دلار در سال ۹۷ رسیده است.

۹۵۵۶/۶۰۸۵

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =