متوسط سرانه مصرف آب در ایران ۱۵۵ لیتر است

تهران-ایرنا- مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: لازم است برای تابستانی گرم و مدیریت مصرف آب در این فصل آماده شد و اکنون متوسط سرانه مصرف آب در ایران به رقم ۱۵۵ لیتر رسیده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت نیرو، حمیدرضا جانباز امروز (چهارشنبه) در افتتاحیه نشست آب شرب شهری و روستایی در همایش ملی سازگاری با کم آبی افزود: طبق جدیدترین گزارش تهیه شده، متوسط سرانه مصرف آب در کشور به ۱۵۵ لیتر رسیده که این میزان نسبت به کشورهای پرآب اروپایی هنوز زیاد است و می‌توان بازهم این سرانه را کاهش داد.
وی افزود: متوسط سرانه ۱۵۵ لیتری برای کشوری خشک و نیمه خشک مانند ایران سرانه بالایی محسوب می شود و می‌توان با بهینه کردن مصارف، آن را بدون اینکه به کیفیت زندگی مردم خدشه‌ای وارد شود، کاهش داد.

جانباز گفت: انتظار می رود مردم نسبت به مصرف آب مدیریت لازم را به عمل آورند و سامانه‌های توزیع، مدیریت تأمین و مدیریت منابع آب به‌گونه‌ای عمل شود که تابستان به خوبی و بدون مشکل سپری شود.
وی اضافه کرد: ضروری است با اطلاع رسانی شفاف به مردم، ضرورت مدیریت مصرف و صرفه‌جویی در مصرف آب شرب را یادآوری و تأکید شود و اطلاع رسانی شفاف و به‌موقع است که موجب اعتمادسازی عمومی در جامعه می‌شود.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه صنعت آب و فاضلاب می‌تواند از چتر بزرگ سازگاری با کم آبی در جهت اصلاح امور بهره بگیرد، گفت: طرح‌ها و پروژه‌های مختلف در سراسر کشور در حال اجرا و تکمیل است، اما در زمینه آب شرب، انتظار می رود با توجه به افزایش جمعیت و نیاز روز افزون به انتقال آب از نقاط پرآب‌تر اقدام شود و به هر قیمتی آب جدید را به دست مصرف کنندگان برسانیم و در عین حال به ضرورت مدیریت مصرف در بخش آب بیشتر توجه شود و اقداماتی را در چارچوب سازگاری با کم آبی در بخش مدیریت بهینه مصرف انجام دهیم.
وی افزود: چالش‌های کشور در این بخش در سال‌های گذشته افزایش داشته و در سال‌های آینده نیز نسبت به وضعیت کنونی با توجه به رشد مصرف، افزایش جمعیت، کاهش کیفیت منابع آب و … چالش‌ها افزون‌تر خواهیم داشت که باید از هم اکنون روی مدیریت تأمین و همچنین مدیریت مصرف کار شود.
مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، موضوع بازچرخانی آب را به عنوان یک موضوع مهم در صنعت آب و فاضلاب کشور یادآور شد و گفت: طرح‌های متعددی در زمینه بازچرخانی آب به ویژه در بخش صنعت در نقاط مختلف کشور وجود دارد، اما ظرفیت اجرای این کار در کشور بسیار زیادتر از آنچه تاکنون اجرا شد، بوده و باید روی این موضوع مهم بیش از پیش تمرکز یافت و از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه استفاده کرد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =