۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۹
کد خبرنگار: 1162
کد خبر: 83370751
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۲۰۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح شبکه های آبی در کردستان هزینه شد

سنندج - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: این سازمان برای اجرای تعهدات خود در طرح آبیاری و زهکشی رودخانه های غرب و شمال غرب حدود سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه کرده است.

خالد جعفری روز چهارشنبه در بازدید معاون فنی و امور زیر بنایی سازمان برنامه و بودجه کشور از شبکه آبیاری و زهکشی پایاب سد آزاد اظهار داشت: این طرح در کردستان در ابتدای اجرای سه هزار و ۲۸۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب داشت که با هزینه سه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی به آن هم اکنون از ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

وی افزود: در این طرح کردستان ۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار سهمیه دارد که حدود ۴۰ درصد آن در شهرستان سنندج واقع شده است.

وی اضافه کرد: چهار هزار و ۳۰۰ هکتار از ۱۶ هزار ۸۰۰ هکتار طرح آبیاری و زهکشی رودخانه‌های غرب و شمال غرب کشور در پایاب سد آزاد واقع شده که اکنون از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: بخش پایاب سد آزاد از این طرح در ابتدا ۸۳۰ میلیارد ریال اعتبار داشت که با توجه به شرایط اقتصادی کشور این میزان به یک هزار و ۷۰ میلیارد ریال رسیده است.

جعفری افزود: با همکاری مشاورین طرح، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی کردستان الگوی کشت مناسب با کمترین ریسک برای این اراضی تعیین شده است.

وی با بیان اینکه مطالعات خاکشناسی برای تعیین گونه و رقم مورد نظر هم انجام شده اضافه کرد: چهار گونه مهم و اقتصادی الگوی کشت برای این اراضی تعیین شده که به جهت جلوگیری از سرمازدگی‌های بهار از ارقام دیرگل استفاده می‌شود.

** ۹۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی کردستان آبی می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان نیز در حاشیه بازدید از پروژه سد سیازاخ دیواندره گفت: به همت سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و وزارت نیرو امسال با تخصیص ۹۶ هزار هکتار اراضی آبی موافقت شد.

کامران خرم افزود: با این تخصیص سهم آب کردستان به ۹۹۷ میلیون متر مکعب افزایش پیدا کرده که از این حجم به میزان ۲۴۳ میلیون متر مکعب برای اهداف زیست محیطی، ۱۵۹ میلیون متر مکعب به منظور مصارف شرب، ۵۰ میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی و ۵۴۵ میلیون متر مکعب برای مصارف کشاورزی تخصیص داده شده است.

وی گفت: در این راستا ۹۶ هزار و ۱۰۴ هکتار از اراضی دیم استان به کشت آبی، تبدیل می‌شود که از این سطح، مقدار ۱۶ هزار و ۹۹۴ هکتار در حوضه سفیدرود، ۲۸ هزار و ۱۵۱ هکتار در حوضه دریاچه ارومیه و ۵۰ هزار و ۹۵۹ هکتار در حوضه مرزی غرب قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان اضافه کرد: اتمام بدنه سد، احداث جاده‌های جایگزین، تملک و پرداخت خسارت و نصب تأسیسات هیدرومکانیکال مواردی بوده که پروژه سد سیازاخ مجموعاً نیازمند ۹۷۰ میلیارد ریال اعتبار است.

خرم اعتبار مورد نیاز برای تکمیل ساحل راست پایاب سد سیازاخ ۷۴۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ۲۰ هزار هکتار از اراضی پایاب سد سیازاخ در دیواندره قرار دارد که مشتمل بر ۲ جبهه ساحل چپ و راست است.

وی اضافه کرد: همچنین آب شرب شهرستان‌های دیواندره و بیجار و همچنین منابع آبی بخشی از صنعت استان از محل این سد تأمین می‌شود.

عدل به منظور بازدید از برخی پروژه‌های عمرانی زیرساختی کردستان در حوزه آب و راه و حمل و نقل و بررسی وضعیت اعتباری این طرح‌ها به کردستان سفر کرده است.

منابع اعتباری مورد نیاز طرح تقاطع غیر همسطح سنندج مریوان سقز ۲۱۰ میلیارد ریال بوده و یکی از تقاطع‌های حیاتی و اساسی در مسیر سنندج به مریوان و همچنین کریدور میاندوآب کرمانشاه می‌باشد.

بازدید از برخی سدهای استان و همچنین پروژه‌های آبیاری و زهکشی پایاب سدها از دیگر برنامه‌های سفر سه روزه عدل و هیئت همراە به کردستان است.

۷۳۴۹ / ‏‬ ۳۰۳۴

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =