۱۰۰ اثر تاریخی کاشان به بازسازی اضطراری موضعی نیاز دارد

کاشان- ایرنا- مسوول حوزه میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری کاشان با اشاره به وجود ۳۲۵ اثر تاریخی ثبت ملی در این شهرستان گفت: افزون بر ۱۰۰ اثر تاریخی نیازمند مرمت اضطراری موضعی است.

حمیدرضا زیارتی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: برای بازسازی موضعی و برطرف کردن خطر تخریب این اثرهای تاریخی دست کم ۴۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم و در صورتی که مورد رسیدگی قرار نگیرد، در آینده به تخریب بیشتر منجر خواهد شد.

وی با اشاره به واقع شدن تعداد زیادی از این اثرهای تاریخی در مجموعه بازار تاریخی، روستاها و بافت تاریخی شهر کاشان بیان کرد: حمام گذرنو، کاروانسراهای میرپنج و ذغالی ها در مجموعه بازار تاریخی و همچنین تکیه امام علی (ع) روستای نشلج به عنوان نمونه نیازمند این بازسازی اضطراری هستند.

مسوول حوزه میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گرشگری کاشان اضافه کرد: بیشتر اثرهای تاریخی نیازمند بازسازی اضطراری این شهرستان از ناحیه پشت بام مشکل دارند، زیرا برخی از قسمت ها به علت اجرا نشدن اندود کاهگل آسیب دیده یا فرو ریخته است.

وی بیان کرد: پشت بام برخی از این اثرها با انجام یک اندود کاهگل ساده از مرحله بازسازی اضطراری خارج می‌شود اما برخی برای اندود کاهگل به عملیات سبک سازی، سقف زنی و آواربرداری نیاز دارد.

زیارتی همچنین تصریح کرد: ۳۰ اثر تاریخی شهرستان کاشان در جریان بارندگی‌های روزهای پایانی سال گذشته و بهار امسال آسیب دیدند.

بیش از یکهزار و ۷۰۰ اثر با ارزش تاریخی شناسایی شده در کاشان وجود دارد.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۵ هزار نفر در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

۶۱۳۶/‏۸۱۲۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =