جنجال بر سر رفتار  غیرانسانی دولت ترامپ با کودکان مهاجر

تهران - ایرنا - استدلال مقامات دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا درباره محرومیت کودکان مهاجر از دسترسی به محصولات بهداشتی در بازداشتگاه‌ها و رفتار تحقیر آمیز با آنان، واکنش‌هایی را برانگیخت.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان یک عضو وزارت دادگستری دولت ترامپ، هفته گذشته در دادگاه استیناف حوزه نهم ایالات متحده در سانفرانسیکو استدلال کرد که از نظر قانونی ضرورتی وجود ندارد که دولت به منظور تأمین شرایط «امن و بهداشتی»، محصولات بهداشتی از جمله خمیردندان، مسواک یا حتی مکان مناسب خواب را در اختیار مهاجرانی قرار دهد که به دلیل عبور غیرقانونی از مرز مکزیک و آمریکا بازداشت شده اند.

هفته گذشته «سارا فابیان» وکیل دادگستری آمریکا به سه نفر از فدرال‌های دادگاه استیناف که در دولت کلینتون منصوب شده بودند، گفت که با وجود محرومیت این کودکان از دسترسی به محصولات بهداشتی و جای مناسب برای خوابیدن، بر اساس دستور راهنمای دهه ۱۹۸۰ درباره نحوه برخورد با کودکان بازداشت شده عمل می‌شود.

وی استدلال کرد که وادار کردن کودکان برای خوابیدن در کف زمین بتنی توجیه قانونی دارد و تصمیم گیری درباره تأمین شرایط «امن و بهداشتی» به موجب قانون، عمدتاً بر عهده «سازمان ها و نهادهای» مربوطه است.

قضات این دادگاه کاملاً با این استدلال مخالفت کردند.

این استدلال دولت ترامپ در جلوگیری از دسترسی به محصولات بهداشتی و مکان مناسب برای خواب کودکان مهاجر بازداشت شده، همچنین واکنش‌هایی را در توئیتر برانگیخت.

برخی از افراد بازداشت شده سابق آمریکایی گفته اند که رفتار با آنها در دوران اسارت شأن در کشورهای خارجی بسیار بهتر از وضعیتی بوده که کودکان مهاجر اکنون در بازداشت‌های دولتی آمریکا با آن مواجه هستند.

«دیوید رود» خبرنگار سابق نیویورک تایمز که قبل از فرار در سال ۲۰۰۹، چند ماه را در اسارت طالبان در افغانستان و پاکستان بود گفت، حتی زندانبانان طالبان نیز محصولات اولیه بهداشتی را در اختیارش می‌گذاشتند.

وی که اکنون دبیر روزنامه نیویورک تایمز است، در توئیتر نوشت: طالبان به من صابون و خمیر دندان می‌داد.

رودز به توئیت «مایکل اسکات مور» روزنامه نگار دیگری پاسخ می‌داد که به مدت ۹۷۷ روز توسط دزدان دریایی سومالی به اسارت درآمده بود. او سپس در سال ۲۰۱۴ با قرار ۱.۶ میلیون دلار آزاد شد.

مور در توئیت خود نوشت: دزدان دریایی سومالیایی به من خمیردندان و صابون می‌دادند.

سی ان ان نوشت: در حالی که مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌ها است و سنا که جمهوری خواهان بر آن سلطه دارند، خود را آماده می‌کنند تا طرح‌هایی را به منظور رفع بحران انسانی در مرز جنوبی این کشور با مکزیکی ارائه دهند یک قانونگذار آمریکایی وعده داده که مخالف هر گونه بودجه‌ای برای سازمان مهاجرت و گمرک آمریکا (ICE) با توجه به شرایطی است که اکنون کودکان مهاجر با آن مواجه هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =