۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۹
کد خبرنگار: 1580
کد خبر: 83370692
۰ نفر

برچسب‌ها

آمایش سرزمینی برای پیشگیری از سیل ضروری است

قزوین - ایرنا - رییس کارگروه کسب و کار هیات ملی گزارش سیلاب گفت: برای پیشگیری و مدیریت حوادث ناشی از سیل باید یک آمایش دقیق سرزمینی صورت گیرد.

سیده فاطمه مقیمی روز چهارشنبه در نشست هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها در قزوین افزود: به دنبال وقوع سیل در برخی استان‌های کشور که علاوه بر خسارات مالی، تلفات جانی نیز همراه داشت، به دستور رئیس جمهوری هیأت ویژه گزارش سیلاب در روز ۲۷ فروردین ماه با عضویت شخصیت‌های علمی مستقل و خبره در تخصص‌های مرتبط تشکیل شد تا ظرف شش ماه گزارش ملی این رخداد از چگونگی وقوع آن تا راهکارهای لازم جهت جلوگیری از چنین اتفاقی را ارائه کند.

وی اضافه کرد: این هیأت با ۱۵ کارگروه از جمله کارگروه کسب و کار و ۲۰ چهره که به طور عمده دانشگاهی هستند، ساماندهی این وضعیت را بر عهده خواهد داشت.

مقیمی ادامه داد: گرچه در این کارگروه مطالعات سه استان سیل زده خوزستان، لرستان و مازندران انجام می‌شود اما باید یک آمایش دقیق سرزمینی از تمام مناطق کشور در این جهت انجام شود

وی گفت: از سال‌های گذشته مشکل سیل در بسیاری از استان‌ها وجود داشت، به طور مثال استان مازندران از دهه هفتاد به طور تقریب همیشه درگیر سیلاب بوده اما با همه این اتفاقات، تجربه لازم جهت جلوگیری از این مساله و نحوه برخورد با آن به دست نیامده و ما شاهد تکرار این حوادث هستیم.

به گفته مقیمی بسیاری ازمجوزهای ساخت و ساز که با ندانم کاری و نبود مدیریت صحیح صادر شده‌اند خود عاملی بر شدت اینگونه حوادث هستند و در مطالعات مربوط به سیلاب باید همه این موارد مورد توجه باشند.

وی نسبت به اثر بخشی نخستین همایش ملی تجارب سیل که مردادماه امسال در قزوین برگزار می‌شود، تاکید کرد و گفت: امیدواریم این همایش منشأ اثرات ارزشمندی در حوزه مدیریت و جلوگیری از سیلاب شده و در سطح کشور مورد بهره برداری قرار گیرد.

مقیمی با تاکید بر اینکه باید آموزش مردم مورد توجه اساسی باشد، گفت: این آموزش‌ها باید به گونه‌ای باشد که برای مثال گله داران و کشاورزان، دیگر به سبک سنتی فعالیت نکنند و پوشش گیاهی مناطق در اثر چرای دام از بین نرود.

وی افزود: با توجه به اینکه قزوین نیز امسال یکی از استان‌های درگیر سیل بود به طور قطع تجربیات آن می‌تواند مورد بهره برداری عملیاتی در جلوگیری از سیلاب و یا مواجهه با آن قرار گیرد.

۷۳۸۸*۶۰۱۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =