آسیب ۸۶۰ کیلومتر جاده بین مزارع پلدختر بر اثر سیل

خرم آباد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی پلدختر گفت: ۸۶۰ کیلومتر جاده بین مزارع این شهرستان بر اثر سیل فروردین ماه آسیب دید که امکانات فعلی برای بهسازی این جاده ها کافی نیست.

به گزارش ایرنا، میرزا محمد مرادی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران خسارت سیل امسال به کشاورزی پلدختر را ۱۰ هزار میلیارد ریال برشمرد و افزود: همچنین ۶۰۰ ایستگاه پمپاژ آب نیز خسارت جدی دیده اند.

وی تصریح کرد: در این راستا با بسیج امکانات ،۵۴ دستگاه انواع ماشین آلات راهسازی شامل بیل، لودر و جرثقیل برای بیرون آوردن ایستگاهها بکار گرفته و ۴۱۰ ایستگاه راه اندازی شد.

وی ادامه داد: باتوجه به خشکی و گرمی هوا دغدغه جدی برای آبیاری اراضی و باغاتی که فاقد ایستگاه هستند وجود دارد که تلاش شده بخشی از این مشکل نیز با اشتفاده از امکانات موجود در انبار و الکتروپمپ حل شود.

مدیرجهاد کشاورزی پلدختر با اشاره به اعزام کرشناسان به روستاهای سیل زده گفت: چهار هزار و ۳۳۳ پرونده توسط چهار مرکز خدمات کشاورزی تشکیل و در نهایت ۲ هزار و ۷۰۰ پرونده تصویب و به مرکز استان ارسال شده است.

مرادی افزود: تسهیلات جبران خسارت به حساب کشاورزان واریز شده اما تسهیلات بلاعوض هنوز پرداخت نشده است.

وی همچنین در خصوص باغات تصریح کرد: ۵۰۰ هکتارباغ انجیر و سایرمحصولات همچون انگور و انار آسیب جدی دید که تاکنون ۱۱۳ باغ توسط بسیج، گروههای جهادی مردم و دولت پاکسازی شده و ۲۰ هکتار نیز درر دست اقدام است.

وی خواستار افزایش سقف تسهیلات و کمک بلاعوض به کشاورزان شد و تصریح کرد: سهم بلاعوض باغات و ایستگاهها محدود است.

مرادی گفت: هر ایستگاه تا ۶ میلیارد ریال هزینه دارد در حالیکه مبالغ بلاعوض و تسهیلات آن به ترتیب ۸۰ و ۵۰ میلیون ریال است.

وی ادامه داد: برای هر هکتار باغ نیز ۵۰ میلیون ریال بلاعوض و ۵۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی مصوب شده در حالیکه ارزش یک هکتار باغ در پلدختر ۱۰ میلیارد ریال است.

به گفته وی یکهزار و ۲۰۰ هکتار باغ انجیر بارور با میانگین تولید سالانه ۲۴ هزار تن در پلدختر است که درآمد سالیانه آن یکهزار میلیارد ریال است.

وی توضیح داد: ارزش باغات پلدختر در حالی است که ۱۸ هزار هکتار زراعت شهرستان میانگین خرید تضمینی ۴۲۰ میلیارد ریال دارد که این مبه معنای ارزش سه برابری باغات انجیر است.

به گفته مرادی پبیش بینی می شود امسال درآمد باغات انجیر پلدختر ۲۰ درصد کاهش یابد.

خسارت سیل امسال به کشاورزی لرستان ۱۵ هزار میلیارد ریال است.

۳۲۱۰/۷۲۶۹/۶۰۶۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =