۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۰
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83370626
۰ نفر
ولیعهد سعودی با رییس جمهوری کره جنوبی دیدار کرد

پکن- ایرنا- "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی که موضوع دست داشتن وی در قتل خاشقچی روزنامه نگار کشته شده عربستانی در ترکیه، بار دیگر به دلیل شرکت وی در نشست سران جی 20 در ژاپن مطرح شده است، ساعتی پیش با رییس جمهوری کره جنوبی در سئول دیدار کرد.

«محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی امروز یکشنبه، پیشاپیش سفر به ژاپن به منظور شرکت در اجلاس جی ۲۰، وارد سئول پایتخت کره جنوبی شد او در دیدار "مون جائه این" رییس جمهوری کره جنوبی در مورد گسترش همکاری در بخش‌های صنعتی، امور دفاعی، پزشکی و بهداشتی، فناوری‌های اطلاعاتی، مخابراتی، ارتباطاتی و انرژی بحث و تبادل نظر کرد.

دو طرف در این دیدار ضمن تاکید بر توسعه همکاری ها در زمینه های مختلف، بر تقویت روابط دو جانبه تاکید کردند.

رییس جمهوری کره جنوبی در ابتدای این دیدار گفت از زمانی که دو کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کردند، آنها به طور مستمر مشارکت و همکاری ویژه خود را ارتقاء داده اند و امیدوارم دو کشور بتوانند رفاه و همزیستی متقابل را توسعه دهند.

"مون جائه این" افزود: در راستای سند چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی، دو کشور می توانند در زمینه های بهداشتی و درمانی، فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی و فرهنگی با یکدیگر مشارکت کنند.

بن سلمان، ولیعهد سعودی نیز گفت: امیدوارم شرکت های دو کشور بتوانند روابط استراتژیک و مشارکتی خود را از طریق فعالیت های مختلف جلو ببرند.

این سفر در شرایطی انجام می‌شود که اوزاکا ژاپن میزبان اجلاس سران گروه بیست در روزهای ۲۸ و ۲۹ ژوئن (۷و ۸ تیر ۱۳۹۸) است ولیعهد عربستان پس از پایان سفر دو روزه به کره جنوبی، جهت شرکت در این نشست راهی ژاپن خواهد شد.

همزمان با سفر بن سلمان به ژاپن، نامزد «جمال خاشقچی»، روزنامه نگار عربستانی که پاییز سال گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی کشته شد از نخست وزیر ژاپن خواسته بود که موضوع روشن شدن قتل نامزدش را در اجلاس گروه ۲۰ مطرح کند.

سفر بن سلمان به کره جنوبی نخستین سفر وی به این کشور و اولین سفر یک ولیعهد سعودی به سئول از سال ۱۹۹۸ است.

عربستان سعودی بزرگترین شریک تجاری کره جنوبی در خاورمیانه و بزرگترین فروشنده نفت به این کشور است طبق آمار، کره جنوبی در چهار ماه اول جاری میلادی ۱۰۱ میلیون بشکه نفت از عربستان وارد کرده است.

ارزش مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۳۰.۲ میلیارد دلار رسید به این ترتیب عربستان سعودی هشتمین شریک تجاری این کشور است.

کره جنوبی عمدتاً کشتی، خودرو، محصولات دریایی و فولاد به کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان صادر می‌کند و در عوض نفت و مواد اولیه محصولات پتروشیمی از آنها می‌گیرد.

در سفر ولیعهد سعودی به کره جنوبی قرار است ۸.۳ میلیارد دلار تفاهم نامه همکاری میان دو کشور امضا شود امروز نیز با حضور مقامات دو کشور، تفاهم نامه همکاری میان "آرامکو" شرکت نفت عربستان و "هیواند" شرکت خودرو سازی کره جنوبی در مورد سوخت هیدروژنی امضا شد.

کره جنوبی همچنین تمایل دارد در بخش انرژی هسته‌ای عربستان سعودی مشارکت کند و یکی از کشورهایی است که در لیست ریاض برای ساخت نیروگاه هسته‌ای قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =