۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۱
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 83370616
۲ نفر
نفیو: تحریم های ترامپ مانع سخنرانی ظریف در سازمان ملل نمی شود

تهران – ایرنا – کارشناس ارشد تحریم ها در دولت اوباما به روزنامه واشنگتن پست گفت که تحریم های آتی دولت ترامپ نمی تواند مانع از سخنرانی وزیر امور خارجه ایران در سازمان ملل شود.

واشنگتن پست دیروز (۴ تیر) با اشاره به تصمیم دولت ترامپ برای تحریم آتی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نوشت: این حرکت ممکن است ارزش سمبلیک فراوانی داشته باشد. ظریف که از سال ۲۰۱۳ دیپلمات ارشد ایران است، پنج سالی است که در مرکز دیپلماسی هسته‌ای ایران قرار داشته و بارها برای حضور در سازمان ملل به نیویورک سفر کرده و از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ نیز سفیر تهران در این نهاد بود.
این روزنامه ادامه داد: با توجه به آنکه ظریف چهره دیپلماسی ایران است، اقدام‌های فوق علیه وی پیامی در مورد تلقی و برداشت آمریکا از مذاکرات ارسال می‌کند.
به گفته ریچارد نفیو کارشناس ارشد تحریم‌های دولت اوباما در مذاکرات هسته‌ای به این روزنامه، گرچه بعید است تحریم‌ها بتواند مانع از سفر ظریف به سازمان ملل شود، ولی می‌توانند مشکلاتی برای سازمان‌هایی که در نیویورک میزبان وی در برنامه‌های دیپلماتیک بوده‌اند، فراهم سازد.
نفیو گفت: این تحریم‌ها نمی‌توانند مانع از سخنرانی وی در سازمان ملل شوند، ولی ظریف هم نمی‌تواند به نقاط مختلف نیویورک رفت و آمد کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گذشته با صدور فرمان اجرایی جدید، تحریم‌های دیگری علیه ملت ایران وضع کرد تا به زعم خود ایران به میز مذاکره باز گردد.
در این راستا استیون منوچین وزیرخزانه داری آمریکا پس از امضای این فرمان در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: تحریم‌های امروز بر نهاد رهبری ایران اعمال می‌شود.
وی با بیان اینکه ما همچنین اقدامات مشخصی را علیه مسئولان اتفاقات اخیر در نظر گرفتیم، گفت: علیرضا تنگسیری (فرمانده نیروی دریایی سپاه) که به بستن تنگه هرمز تهدید کرده بود؛ امیر علی حاجی زاده (فرمانده هوافضای سپاه) که مسئول سرنگونی پهپاد آمریکایی است، محمد پاکپور (فرمانده نیروی زمینی سپاه) هم به این فهرست افزوده شده‌اند.
این مقام آمریکایی اضافه کرد: همچنین رئیس جمهوری به من دستور داد که اواخر هفته، ظریف را هم به فهرست تحریم شدگان اضافه کنم.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران تحریم رهبر انقلاب اسلامی را نشانه بی خردی دولتمردان آمریکایی عنوان کرد و گفت: اگر آمریکایی‌ها در مذاکره صادق هستند چرا همزمان وزیر خارجه را تحریم می‌کنند.
رئیس دستگاه اجرایی خطاب به مقامات آمریکا گفت: حداقل مدتی صبر می‌کردید تا دنیا درباره ادعای مذاکره شما تردید کند که آیا راست می‌گوئید یا دروغ؟ بلافاصله با تحریم‌ها دروغ گویی خود را ثابت کردید که دنبال مذاکره نیستید.
وی گفت: اگر شما دنبال مذاکره بودید که ما همیشه با شما مذاکره کرده‌ایم. مگر آقای ظریف با وزیر خارجه ترامپ آقای تیلرسون مذاکره نکرد؟ مگر در جلسات ۱+۵ و در کمیته‌های برجام به طور منظم مذاکره نمی‌کردید؟ خودتان مذاکره را قطع کردید، عهد و پیمان را زیر پا گذاشتید و امضای خودتان را باطل کردید، خودتان اعلام کردید ما اعتبار نداریم و دنیا به ما اعتماد نکند

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =