۶ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۴۹
کد خبرنگار: 1666
کد خبر: 83370593
۰ نفر

برچسب‌ها

ضرورت آغاز به کار مجدد طرح ملی راه آهن آستارا

آستارا - ایرنا - مردم و مسئولان بندر مرزی آستارا از توقف عملیات اجرایی طرح ملی راه آهن این شهرستان در همسایگی جمهوری آذربایجان ابراز نگرانی کرده و رفع موانع کار این مسیر مهم اقتصادی و ریلی را خواستار هستند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ شهرستان مرزی بندر آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان با جمهوری آذربایجان سه مرز آبی، خاکی و ریلی دارد و با افتتاح خط ریلی ایران و آذربایجان در آستارا در فروردین ماه سال ۹۷، روزانه قطارهای حامل چوب آلات از روسیه و جمهوری آذربایجان به بارانداز راه آهن آستارا وارد شده و کالاهای خود را تخلیه می‌کنند و تا زمان اتصال خط ریلی، آستارا به رشت و قزوین، کالاهای وارداتی از راه آهن بین المللی آستارا با کامیون‌ها و طبق حمل و نقل ترکیبی به نقاط مختلف ایران حمل می‌شود.

بارانداز و راه آهن آستارا هنوز به خط ریلی رشت متصل نشده اما زمینه توسعه اقتصادی و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم حدود ۵۰۰ نفر را فراهم کرده و با تکمیل کریدور ریلی شمال - جنوب، شهرستان مرزی آستارا به عنوان دروازه ایران با اوراسیا، نقش اصلی و پر منفعت خود را ایفا خواهد کرد.

راه آهن بین المللی آستارا، آبرو و ارزش اقتصادی ملی

توقف عملیات اجرایی طرح ملی راه آهن آستارا در شرایطی که کشورهای منطقه و تجار داخلی و خارجی به آینده روشن و تحولات اقتصادی این مسیر آهنی، چشم امید دوخته و برای استفاده از آن ابراز علاقه کرده‌اند، خسرانی بزرگ است و نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی چند روز قبل در مجلس، از رکود این طرح با عبارت "قفل شدن"یاد کرد و توجه نمایندگان ملت و مسئولان کشور را به رفع این ضایعه و ضرر بزرگ خواستار شد.

ولی داداشی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا نیز اظهار داشت: دولت جمهوری آذربایجان در طرح عظیم راه آهن آستارا ۶۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده اما این کار بزرگ اکنون قفل و تعطیل شده است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: شرکت‌های ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و راه آهن جمهوری اسلامی ایران در مقابل این ضرر بزرگ پاسخگو نیستند و متأسفانه وزارت راه و شهرسازی نیز این طرح ملی را رها کرده است.

وی ادامه داد: از دولتمردان و مسئولان مربوطه انتظار دارم با جدیت لازم برای رفع موانع اجرایی این طرح، اقدام کنند.

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی راه آهن بین المللی این شهرستان را آبرو و ارزش اقتصادی ملی دانست و با اشاره به تأثیرات مثبت آن در آینده استان گیلان و منطقه، رفع موانع و مشکلات اجرایی و ادامه عملیات ساخت و ساز آن را خواستار شد.

وضعیت حمل و نقل ریلی در آستارا

مدیرکل گمرک آستارا گفت: امسال ۱۸ هزار و ۹۰۸ تن کالا به ارزش چهار میلیون و ۳۰ هزار دلار در قالب ۳۰۷ واگن قطار از راه آهن این شهرستان به خارج از کشور صادر و ۶۲ هزار و ۱۲۵ تن کالا با ۹۹۲ واگن به ارزش ۱۸ میلیون و ۳۹۸ هزار و ۶۴ دلار به بارانداز راه آهن آستارا وارد شده است.
رسول امیدی اظهار کرد: سرامیک، سیمان، سنگ و کلینکر از کالاهای صادره به کشورهای روسیه، گرجستان و اوکراین است و از آن کشورها اغلب تخته‌ام دی اف، چوب و غلات وارد می‌شود.
وی ادامه داد: امسال دو هزار و ۸۱۳ تن کالا با ۹۶ واگن به ارزش هشت میلیون و ۲۵ هزار و ۴۵۱ دلار در راه آهن آستارا حمل و نقل شده و با استقرار سازمان‌های خدمات رسان حوزه تجارت، صادرات، واردات و حمل و نقل در بارانداز، راه آهن آستارا - آستارا رونق بیشتر خواهد گرفت.

دیدگاه مسئولان ملی و استانی به راه آهن آستارا

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران و شاهین مصطفی‌اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان در دی ماه ۹۷ در بازدید از راه‌آهن آستارا بر همکاری‌های اقتصادی دو جانبه، در خصوص رفع مشکلات این مسیر ریلی تاکید کرده بودند.

قاسم یوسفی نژاد ناظر گمرکات استان گیلان نیز گمرک ریلی آستارا را در کنار گمرکات زمینی و دریایی این شهرستان، فعال توصیف کرده و از رونق حمل و نقل کالاها از این مسیر خبر داده بود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان نیز در بازدید از راه آهن آستارا گفت: با تکمیل خط آهن قزوین - رشت - انزلی - آستارا، کریدور ریلی کشور فعال و امکان حمل و نقل سریع و کم هزینه بار از جنوب به شمال ایران فراهم خواهد شد.
ماکان پدرام افزود: خط ریلی رشت - انزلی به طول ۴۰ کیلومتر و رشت - آستارا به طول ۱۷۰ کیلومتر است و با تکمیل آنها، بندرهای گیلان به شبکه ریلی کشور و کریدور شمال - جنوب، به جمهوری آذربایجان و اروپا متصل و تبادل کالا میسر خواهد شد.


چشم امید مردم به تدبیر ماندگار دولت در آستارا

اکنون کارگران و کارفرمایان طرح ملی راه آهن، بارانداز و پل تقاطع ریل و جاده در بندر مرزی آستارا و مردم همیشه در صحنه و مرزبان و مرزدار این خطه به دست‌های کارگشای مسئولان کشور چشم امید دوخته‌اند تا با گره گشایی از این کار بزرگ و ماندگار دولت تدبیر و امید، نور امید به آینده درخشان این منطقه در دل‌ها به سردی و خاموشی نگراید و آستارا در آستانه استان سرسبز گیلان، روزها و دوران روشن و پربار و برکتی را به انتظار بنشیند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب مرکز استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع است.

گزارش از عیسی پاشاپور

۷۱۲۴ / ‏‬ ۲۰۰۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =