۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۳۳
کد خبرنگار: 754
کد خبر: 83370569
۰ نفر

برچسب‌ها

ترامپ به تصمیم سازی واقع گرایانه نیازمند است

رئیس جمهوری آمریکا در ایام ریاست خود بر کاخ سفید اظهارات و موضع گیری های ضد و نقیضی را در مورد جمهوری اسلامی ایران و دیگر مسائل بین المللی داشته است.

با بررسی اجمالی از رویه و روش‌های غیر متعارف ترامپ (ترامپیسم کاخ سفید) می‌توان نتیجه گیری کرد که اتخاذ چنین مواضع خارق العاده و تناقض گویی های مکرر، امری عادی نیست و این امر ناشی از بحران هویتی جدی کاخ سفید در دوران اخیر است. این بحران عمدتاً ناشی از وابستگی بیش از حد ترامپ به اطرافیان و تاثیر پذیری از آنها و محیط پیرامونی و نهایتاً فقر شدید اطلاعاتی و کم اطلاعی از امور سیاسی، بین المللی و حقوقی است.
غیر متعارف بودن رفتارهای رئیس جمهوری آمریکا حتی در برخورد با همتایان و دیگر شرکای سیاسی، نحوه خروج کاسب کارانه از پیمان‌ها و توافق‌های بین المللی، ایجاد چالش‌های بزرگ اقتصادی علیه رقبای مهم اقتصادی، زیر پا گذاشتن همه قواعد، موازین و معیارهای متعارف حقوقی و بین المللی، مشاهده می‌شود که جملگی بخش‌هایی از روند اوج گیری بیماری ناشی از "بحران هویت" در کاخ سفید و در نتیجه درگیر شدن این کشور با چالش‌های سخت و حتی غیر قابل بازگشت و پُرهزینه است.
در این بحران "هویت"، رئیس جمهوری آمریکا بدون استدلال موجه بر پایه احساس و رفتارهای پوپولیستی از مجموعه توافق‌های بین المللی از جمله «برجام» خارج شد. در مورد برجام اینگونه به نظر می‌رسد که ترامپ بی آنکه حتی یک بار این توافق مورد تایید شورای امنیت را مطالعه و نسبت به مفاد آن آگاهی داشته باشد از آن خارج شد. پس از آن وی با فرافکنی و تمثیل‌های غیر موجه دهها بار اظهار کرده است؛ که «ایران نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد». او یا نمی‌خواهد بداند و بشنود و یا نمی‌خواهد اشتباه خود را قبول کند که اولاً؛ عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی ایران همواره با رد مشروعیت تولید سلاح‌های هسته‌ای نزد ایران، تصریح کرده است که تولید سلاح‌های کشتار جمعی و هسته‌ای با قوانین و شریعت اسلامی کاملاً در مغایرت است.
ثانیاً؛ توافق برجام اساساً از طریق آژانس بین المللی هسته‌ای با اعمال نظارت‌های کامل، منظم و دقیق با بازرسی‌های مداوم، سر زده و کنترل همه جانبه و فوق العاده ای که دارد: مجموعه فعالیت‌های هسته ایی و هرگونه تولید سوخت مورد نیاز امور صلح جویانه ایران از جمله تولید برق و مصارف پزشگی را تحت رصد، مدیریت دقیق و کنترل قرار داده و هیچ‌گونه امکانی برای تخلف در این مسیر وجود ندارد.


مشکل واقعی ترامپ با ایران و برجام، ریشه در کجا دارد؟
افرادی چون نتانیاهو به علاوه برخی سران مرتجع عرب سردمدار تفکرات سلفی وهابی در منطقه خاورمیانه که منشا ظهور و بروز القاعده، داعش و تروریسم کور افراطی هستند، همراه با مجموعه ایی از تروریست‌های متواری از ایران (با سابقه کشتار هزاران ایرانی بی گناه) تحت حمایت‌های بی دریغ افرادی چون جان بولتون به مخالفت با برجام برخاستند. آنها از اینکه مساله هسته‌ای ایران بطور مسالمت آمیز و از طریق دیپلماسی حل و فصل شده و به جنگی خونین علیه ایران منجر نشده است، ناراحت بودند، بنابراین از همان ابتدا در صدد نابودی آن برآمدند.
همانگونه که اشاره شد، با انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری، این مجموعه افراطی تلاش‌های خود را برای تخریب «برجام» از طریق لابی‌های موثر خود افزایش دادند. در سایه عدم تسلط ترامپ به امور سیاسی – بین المللی و حقوقی، ضعف او در مقابل زرق و برق پول اعراب و تاثیرپذیری شدیدش از اطرافیان از جمله لابی صهیونیسم و «تیم ب» سرانجام موجب خروج یکجانبه امریکا از برجام شده و تنشها در منطقه را موجب گردید.
در سایه تشدید بحران‌های خودساخته و فشارهای منتقدین، چاره کار ترامپ چیست؟
ترامپ، در آستانه ورود به رقابت‌های انتخاباتی دوره دوم ریاست جمهوری آمریکا، در بحران و دو راهی بزرگ عقب نشینی یا رفتن به سوی باتلاقی بی انتها واقع شده است. اینک وی به تصمیم سازی واقع گرایانه برای خروج از بحران نیازمند است.
در مورد ایران و موضوع برجام؛ تصویر و چشم انداز پیش روی ترامپ برای تصمیم سازی روشن و بسیار سهل و آسان است. او می‌تواند بجای تکرار بی مورد اظهارات ضد و نقیض، اشتباه خروج از برجام را پذیرفته و به آن بازگردد. برجام قراردادی است که بر اساس معیارهای حقوق بین الملل با جهت گیری "برد – برد"، تنظیم شده و رجوع به آن بسیاری از مشکلات بین المللی را حل و فصل خواهد کرد.

ترامپ بجای تشدید فشار بر ایران و وضع تحریم‌هایی که بر اساس عدم شناخت از واقعیات جاری و در نتیجه اشتباهات محاسباتی هر روز دامنه آن را به مسائل متنوع گسترش می‌دهد، مسیر تعامل و همکاری را در اولویت قرار داده و از طریق لغو این تحریم‌های ظالمانه علیه ایرانیان، مسیر تعامل و مشارکت مجدد با جامعه بین المللی را گزینش و گام‌های سازنده‌ای برای تضمین صلح و امنیت، بردارد.
کارشناس مسایل بین الملل

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =