۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۹
کد خبرنگار: 950
کد خبر: 83370476
۰ نفر

برچسب‌ها

 ۴۱۶ میلیمتر بارش در استان زنجان ثبت شد

زنجان – ایرنا – مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت: آمار و اطلاعات ایستگاه های سنجش بارش ها نشان می دهد در سال آبی جاری تا کنون ۴۱۶ میلیمتر بارش در این استان ثبت شده است.

یوسف رضاپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان بارش‌های استان در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۳۰ درصد افزایش یافته و میزان آن ۳۲۱ میلیمتر ثبت شده است.

رضاپور با بیان اینکه بارش‌های امسال طی دهه‌های گذشته بی سابقه بوده، اظهار داشت: افزایش بارش‌ها نباید باعث افزایش مصرف منابع آبی شود، چون معلوم نیست آینده آبی استان چطور رقم خواهد خورد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان با اشاره به اینکه شاهد افزایش نزدیک به ۳۸ درصدی بارش‌ها در سطح استان نسبت به درازمدت می‌باشیم، خاطرنشان کرد: میزان بارش‌ها در دراز مدت نسبت به سال جاری ۳۰۱ میلیمتر ثبت شده است.

رضاپور با بیان اینکه بیش از پنج هزار کیلومتر رودخانه یا مسیل در این استان وجود دارد، اضافه کرد: حدود یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر از آنها را رودخانه‌های اصلی تشکیل می‌دهند که خود نکته قابل توجهی است.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی ما نیازمند هدفمندسازی کشت متناسب با بازار و ذخایر آبی است، تاکید کرد: سهم آب شرب ۶ درصد و صنعت ۴ درصد در استان است، در حالی که به طور میانگین ۹۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌گردد.

به گزارش ایرنا، کارشناسان معتقدند تغییر اقلیم در کشور باعث شده تا امسال و سال‌های آینده ایران با ترسالی و خشکسالی‌های شدید مواجه شود، بنابراین مدیریت میزان مصرف آب از سوی مردم به ویژه در بخش کشاورزی ضروری است.

براساس استانداردهای بین المللی اگر کشوری بالای ۴۰ درصد از منابع آبی را مصرف کند، در وضعیت تنش آبی قرار دارد و اگر بیش از ۶۰ درصد استفاده کند وارد بحران آبی شده است.
نظر کارشناسان این است که اگر این روند در کشور و استان ادامه یابد با مشکل کاهش شدید آب دهی چاه‌ها، افزایش بیابان زایی، از بین رفتن باغ‌ها، روان آب‌ها، از دست رفتن نفوذپذیری زمین و فرونشست مواجه خواهد شد.
از مجموع هفت دشت استان پنج دشت در شرایط بحرانی است، سالانه بیش از ۷۷ سانتی متر سطح تراز آب هاس زیرزمینی در استان زنجان پایین می‌آید.

۳۲۱۶/‌۸۰۶۸

برچسب‌ها

اخبار مرتبط