۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۳
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 83370450
۰ نفر
حجم مصرف سموم کشاورزی در خراسان رضوی مطابق معیارها است

مشهد- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: میزان مصرف سموم کشاورزی در این استان همگام با نُرم مصرف کشوری در این زمینه است.

فاطمه حلاج نیا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: البته باید به این نکته توجه داشت که حجم سموم کشاورزی مصرفی با توجه به سال زراعی متفاوت است. هم اکنون در نرم کشوری به ازای هر هکتار حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ گرم ماده موثره سم در بخش کشاورزی استفاده می‌شود که میزان مصرف آن در خراسان رضوی نیز همین مقدار است.

وی ادامه داد: اکثر قریب به اتفاق کشاورزان در استفاده از سموم موارد مشاوره و هدایت‌های کارشناسان را رعایت می‌کنند و همین امر می‌تواند موجب جلوگیری از آسیب‌های ناشی از استفاده بی رویه سموم در محصولات کشاورزی شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: هم اکنون ۵۲۰ فروشگاه مجاز فروش سم در سطح این استان فعال هستند که همه آنها پروانه داشته و مسئول فنی نیز در اختیار دارند.

وی افزود: فروش سم به کشاورزان باید با تجویز و حضور مسئول فنی و کارشناس مطلع در این زمینه باشد، ضمن اینکه اطلاعات کشاورز و میزان و علت تجویز سم نیز باید ثبت شود.

حلاج نیا گفت: همچنین ۴۰ کلینیک گیاه پزشکی در خراسان رضوی فعالیت دارد که کار صدور نسخه گیاه پزشکی، تعیین زمان و نحوه دقیق سمپاشی و نیز ارائه دستورات ایمنی در زمان سمپاشی را بر عهده دارند و به کشاورزان ارائه می‌کنند.

۳۶۳ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی خراسان رضوی فعالیت دارند. حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی این استان هشت میلیون تن است. سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود. بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.

۷۴۹۶/‌۱۸۵۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =