آماده باش نظامی در اندونزی؛ التهاب سیاسی ادامه دارد

تهران – ایرنا- رسانه های اندونزی گزارش دادند: بیش از ۴۷ هزار نفر از نیروهای پلیس و نظامیان اندونزیایی در آستانه اعلام حکم دادگاه قانون اساسی این کشور در پاسخ به شکایت پرابوو سوبیانتو درمورد تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹، در جاکارتا پایتخت اندونزی به حالت آماده باش در آمدند.

جاکارتاپست روز چهارشنبه گزارش داد: قرار است فردا (پنجشنبه) دادگاه عالی قانون اساسی این کشور حکم خود را در مورد شکایت رقیب انتخاباتی جوکو ویدودو رئیس جمهوری این کشور اعلام کند. ژنرال بازنشسته سوبیانتو مدعی است که تقلب گسترده ای در این انتخابات صورت گرفته است.

جاکارتا پایتخت اندونزی بلافاصله پس از آشوب های ناشی از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ چهره نظامی به خود گرفته است که این وضعیت در شرایط کنونی با توجه به اعلام حکم دادگاه قانون اساسی در بالاترین سطح خود قرار دارد.

اندونزی ۲۶۰ میلیون نفری در روز ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) با ۱۹۲ میلیون نفر افراد واجد شرایط رای، شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در ۱۷ هزار جزیره بود که نتایج آن روز سه شنبه ۲۱ ماه مه (۳۱ اردیبهشت) اعلام شد که با اعتراض شدید بازنده این انتخابات روبه رو شده است.

ویدودو یا جوکوی از سال ۲۰۱۴ تاکنون رئیس جمهور اندونزی است و طبق گزارش کمیسیون برگزاری انتخابات این کشور، جوکوی رئیس جمهوری کنونی با کسب ۵۵.۵ درصد از کل آرا در مقابل ۴۴.۵ درصد از آرای سوبیانتو، پیروز این رقابت ها بوده است.

"پراووبو سوبیانتو" ژنرال بازنشسته و رقیب انتخاباتی ویدودو که طبق اعلام کمیسیون انتخابات اندونزی، ۴۴.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده، ضمن نپذیرفتن نتایج این انتخابات مدعی تقلب گسترده در انتخابات شده و شکایت رسمی را در این زمینه در دادگاه عالی اندونزی مطرح کرده بود.

ژنرال "دِدی پراسیتو" سخنگوی نیروی پلیس اندونزی روز گذشته به خبرنگاران گفت که ۱۷ هزار سرباز، ۲۸ هزار نیروی پلس و ۲۰ هزار نفر از افسران برای حفظ امنیت درجاکارتا به حالت آماده باش هستند.

به گفته وی هزاران نفر از نیروهای پلس در خیابان های منتهی به ساختمان دادگاه قانون اساسی، کمیسون برگزاری انتخابات و مراکز سیاسی مهم مانند سفارت خانه های مقیم جاکارتا مستقر شده اند.

یک شورا متشکل از ۹ نفر قضات عالی رتبه در دادگاه اندونزی براساس مستندات ارائه شده در مورد شکایت رقیب جوکو ویدودو تصمیم گیری و اعلام نظر کرده اند.

این دادگاه در ۵ جلسه شاهد استماع اظهارات شاهدان و شاکیان و کلای این پرونده به صورت مجزا بوده و دوشنبه هفته جاری اعلام کرد که تحقیقات دراین پرونده را به اتمام رسانده و بزودی رای خود را اعلام خواهد کرد.

طبق گزارش های رسانه ای، درگیری های خشونت بار سیاسی خیابانی در جاکارتا پایتخت اندونزی در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ که به ناآرامی های "ماه مه" شهرت یافته ۸ نفر کشته، ۹۰۰ نفر مجروح برجای گذاشت و علاوه براین صدها نفر از معترضان نیز دستگیر شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =