۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۵
کد خبرنگار: 2285
کد خبر: 83370434
۰ نفر
رییس جمهوری افغانستان فردا به پاکستان می رود

کابل-ایرنا- رییس جمهوری افغانستان در راس یک هیات بلندپایه و به دعوت نخست وزیر پاکستان، فردا پنجشنبه راهی اسلام آباد می شود.

«محمد اشرف غنی» شامگاه سه شنبه با شماری از مقامات سیاسی، اساتید دانشگاه و روزنامه نگاران در باره این سفر رایزنی کرده است.

به گزارش دفتر ریاست جمهوری افغانستان، غنی در جریان این سفر، ضمن دیدار با رهبران پاکستان، درباره مسایل امنیتی منطقه، موضوع صلح، و دیگر مسایل سیاسی و اقتصادی فیمابین گفت و گو می کند.

برغم اعلام های مکرر مقامات پاکستانی مبنی بر تغییر سیاست اسلام آباد در قبال کابل، افکار عمومی در افغانستان نسبت به نیت پاکستان در قبال کشورشان بدبین هستند.

به اعتقاد مردم افغانستان گروههای مسلح مخالف دولت از سوی اسلام آباد تجهیز و پشتیبانی می شوند، موضوعی که پاکستان همواره آن را رد کرده است.

وزیر امورخارجه آمریکا نیز که دیروز به صورت سرزده وارد افغانستان شده بود، طی سخنانی در سفارت این کشور در کابل، از پاکستان خواست در رابطه با صلح افغانستان گامهای موثر و عملی بردارد.

برگزاری نشست صلح افغانستان طی اوایل هفته جاری در لاهور پاکستان هم نتوانست از تنش میان دو کشور بکاهد. برخی از سیاسیون افغانستان این اقدام اسلام اباد را فریب کاری نامیدند.

«رحمت‌الله نبیل»، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان در یک پست توئیتری نارضایتی خود را از نشست لاهور این گونه نشان داد: «کار بعضی‌ها را سهل ساختند. از تلفن‌های محرمانه و دیدارهای مخفی در کشورهای دیگر خود را آسوده نموده و این‌بار به طور مستقیم دستور گرفتند. به هر رنگی که خواهی جامه می‌پوش، من از طرز خرامت می‌شناسم.»

سخت ترین واکنش ها به نشست لاهور را مجلس سنای افغانستان داشت.

رییس مجلس سنا در جلسه گذشته، پاکستان را عامل همه بدبختی های این کشور معرفی کرد.

«فضل‌هادی مسلم یار» با اشاره به برگزاری مذاکرات صلح افغانستان در پاکستان گفت: هرتلاشی که برای صلح می‌شود باید به رهبری دولت افغانستان باشد.

«سیاسیون نیز باید این مساله را بدانند، زیرا ما نسبت به صداقت پاکستان به دیده شک می‌نگریم و این کشور را عامل همه بدبختی‌های خود می دانیم.»

مسلم‌یار با اشاره به عدم دعوت دولت کشورش به نشست لاهور اظهار داشت: حق دولت این بود که با اعمال نظر، جلو سفر سیاسیون افغان به پاکستان را می‌گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =