۸۰ درصد مردم ملکان در طرح بسیج کنترل فشار خون شرکت کردند‎

تبریز-ایرنا- مدیر شبکه بهداشت و درمان ملکان گفت: ۸۰ درصد مردم این شهرستان در طرح ملی بسیج کنترل فشار خون شرکت کردند.

محمد میرزاپور روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: تاکنون در این طرح ملی از ۶۱ هزار و ۷۰۰ جمعیت بالای ۳۰ سال ملکان، ۴۷ هزار نفر غربالگری شده اند و پیش بینی می شود تا ۱۰ تیر ماه جاری کلیه افراد بالای ۳۰ سال غربالگری شوند.

وی افزود: در اجرای این طرح ۲۴ نفر پزشک، ۱۵ نفر ماما، ۳۵ نفر کارشنا ،۲۲ نفر مراقب سلامت و ۹۵ نفر شرکت دارند.

میرزاپور با اشاره به اینکه از هر ۵ نفر در شهرستان ملکان به فشار خون بالا مبتلا هستند، بر حضور تمامی افراد بالای ۳۰ سال در پایگاه های پیش بینی شده برای اجرای این طرح تاکید و اضافه کرد: به منظور تحت پوشش قرار دادن همه واجدین شرایط در این طرح حتی در مجالس ترحیم نیز پایگاه در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به آغاز فاز اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون در ملکان، گفت: مرحله اول این طرح از ۲۷ اردیبهشت امسال تا ۱۷ خرداد با هدف اطلاع رسانی و کنترل فشار خون در شهرستان اجرا و مرحله دوم نیز از ۱۸ خرداد آغاز شده است.

میرزاپور جامعه هدف این طرح را افراد بالای ۳۰ سال و تمامی مادران باردار و بیماران کلیوی اعلام کرد و افزود: ۴۰ درصد افرادی که دارای فشار خون بالا در شهرستان هستند که از بیماری خود بی خبر هستند.

به گفته وی طبق بررسی های انجام شده در سال ۹۵ حدود ۲۵ درصد جمعیت شهرستان ملکان دارای فشار خون بالا هستند که ۱۳ درصد آنها از بیماری خود مطلع نیستند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان ملکان عامل بسیاری از بیماری های پرخطر و مرگ و میر را فشار خون بالا دانست و افزود: مصرف فراوان نمک، فست فودها، سیگار و الکل و استرس از عوامل مهم بروز فشار خون در افراد است.

۳۰۳۸/‏۳۰۷۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =