شناسایی هزار و ۲۰۰ انشعاب غیرمجاز آب در قزوین

قزوین - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین گفت: هزار و ۲۰۰ انشعاب آب غیرمجاز در بک سال اخیر با همکاری دستگاه قضایی در استان قزوین شناسایی شد.

داراب بیرانوندی روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: متخلفان پس از معرفی به دستگاه قضائی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی شدند و شناسایی در این حوزه همچنان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: انشعابات آب غیر مجاز به عنوان اصلی ترین مشکل شرکت آب و فاضلاب محسوب می‌شود و این نوع هدر رفت آب سبب می‌شود تا مصارف مشترکان شرکت تحت شعاع قرار گیرد.

بیرنوندی تصریح کرد: متأسفانه در حیاط برخی منازل شمال شهر قزوین درختان زیتون کاشته شده و از آب شرب شهری برای آبیاری آنها استفاده می‌کنند که در بیشتر موارد از انشعابات غیرمجاز استفاده می‌کنند.

این مسئول همچنین گفت: ۱۸ درصد مشترکان شهری و ۳۶ درصد مشترکان روستایی دچار هدر رفت آب هستند و بیشترین میزان مصرف و هدر رفت متعلق به شهرستان آوج است که عامل آن نبود فرهنگ‌سازی مناسب ارزیابی شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین به الگوی مصرف آب پرداخت و توضیح داد: ۶۳ درصد مشترکان شهری زیر الگوی مصرف (۱۵ متر مکعب در طول شبانه روز) مصرف دارند، اما هنوز سرانه مصرف آب در استان بالاتر از میانگین کشوری (۱۵۰ متر مکعب در شبانه روز) و معادل ۱۹۲ متر مکعب است.

وی با بیان اینکه تلاش برای تکمیل طرح‌های عمرانی در دستور کار شرکت قرار دارد، اظهار داشت: با همکاری مسئولان استانی ۸۳۰ میلیارد ریال اعتبارات عمرانی برای تکمیل ۲۲۰ طرح فعال استان تخصیص داده شده که ۵۰ درصد آن از اعتبارات ملی است.

بیرنوندی به کنترل شبکه آبرسانی به صورت مستمر تاکید کرد و اظهار داشت: درحال حاضر از ۲۶ شهر استان، شبکه آب شرب ۲۵ شهر تحت کنترل از راه دور قرار دارد و با کوچک‌ترین مشکلی کارشناسان به محل اعزام شده و معایب را برطرف می‌کنند.

وی در خصوص اقدامات سال گذشته گفت: ۶۱ حلقه چاه جدید و ۲۱ هزار متر مکعب مخزن آب هوایی و زمینی در سال ۹۷ احداث شد و همچنین ۱۱۸ کیلومتر شبکه آب روستایی و ۴۲ کیلومتر شبکه آب شهری مورد اصلاح، ترمیم و بازسازی قرار گرفت.

بیرنوندی خاطرنشان کرد: ۳۰۴ هزار مشترک در ۲۴ شهر استان از نعمت آب شرب شهری برخوردارند و در این رابطه سالانه ۸۱ میلیون متر مکعب آب از ۱۶۲ حلقه چاه در شبکه ای به طول ۲ هزار و ۲۰۰ کیلومتر منتقل می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قزوین یادآور شد: ۲۸۵ هزار مشترک در ۶۹۹ روستای استان از نعمت آب شرب برخوردارند و آب مورد نیاز آنها در شبکه‌های به طول چهار هزار و ۲۰۰ متر و شاخص بهره‌مندی ۸۵ درصدی به دست ساکنان روستا می‌رسد.

یکم تا هفتم تیرماه هرساله به نام هفته صرفه جویی در مصرف آب نامگذاری شده است
۹۹۲۵*۶۰۱۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =