پرونده پنج قتل در کهگیلویه و بویراحمد منجر به سازش شد

یاسوج- ایرنا- معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل و اختلاف کهگیلویه و بویراحمد گفت: پنج پرونده قتل ظرف یک سال گذشته در شهرستان ها و مناطق مختلف این استان با محوریت این شورا ، دخالت بزرگان، ریش سفیدان و معتمدین محلی و همچنین با گذشت و بخشش اولیای دم منجر به صلح و سازش شد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام سید محمد ابراهیم ساجدی نیا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پرونده‌های این پنج قتل به طور کامل بسته شده و اعلام رضایت شاکیان و اولیای دم نیز در دستگاه قضائی استان ثبت و قاتلان آزاد شده‌اند.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۷ پرونده قتل دیگر در سطح استان در حال رسیدگی است گفت: سه مورد از این پرونده‌ها به شوراهای حل و اختلاف ارجاع داده شده که تلاش برای اصلاح و سازش بین طرفین ادامه دارد.

یکی از این پرونده‌های قتل مربوط به دو طایفه بزرگ در شهرستان گچساران بود که قاتل پس از ۱۵ سال تحمل حبس از بند زندان و چوبه دار با بخشش اولیای دم رهایی یافت.

ساجدی نیا اضافه کرد: شمار پرونده‌های ورودی در سال ۱۳۹۷ به شوراهای حل و اختلاف استان ۳۵ هزار و ۸۸۷ فقره بود که ۳۵ هزار و ۷۱۷ مورد آن مختومه شد.

معاون قضائی رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت: از این تعداد ۶ هزار و ۷۲۳ فقره به سازش منجر شد.

رئیس شوراهای حل و اختلاف کهگیلویه و بویراحمد در حالی از مختومه شدن پنج پرونده قتل در این استان ظرف یک سال گذشته تاکنون خبر داده که برخی کارشناسان و حقوق دانان معتقدند شوراهای حل و اختلاف از فلسفه ذاتی و اصلی خود که اصلاح ذات البین است فاصله گرفته است.

چالشی که اکنون رئیس قوه قضائیه نیز به آن اذعان دارد و هم اینک لایحه‌ای در این راستا در دستگاه برای کاهش صلاحیت قضائی شوراهای حل و اختلاف و بازگشت به مسیر و وظیفه اصلی این شورا آماده تقدیم به مجلس شورای اسلامی است.

ساجدی نیا گفت: شوراهای حل و اختلاف کهگیلویه و بویراحمد از این لایحه و بازگشت این شورا به وظایف و رسالت اصلی خود استقبال می‌کند.

وی تصریح کرد: البته صلاحیت قضایی شوراهای حل و اختلاف سبب کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضائی شده تا جایی ۵۵ درصد از مجموع کل پرونده‌های ورودی به سیستم قضائی استان در شوراهای حل و اختلاف رسیدگی و مختومه شده است.

ساجدی نیا گفت: صلاحیت قضایی شوراهای حل و اختلاف شاخص‌ها و مقتضیات خاص خود را می‌طلبد و این شورا حق رسیدگی به پرونده‌های مالی با سقف بالای ۲۰۰ میلیون ریال را ندارد.

شوراهای حل اختلاف کهگیلویه و بویراحمد با ۱۳۰ شعبه شهری و روستایی، ۵۲۶ نفر عضو و ۲۳ قاضی ثابت و کشیک فعالیت می‌کند.

۳۰۱۶/۶۱۱۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =