۴۰ درصد مصرف برق خراسان شمالی در بخش خانگی و اداری است

بجنورد- ایرنا- معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق خراسان شمالی گفت: ۴۰ درصد برق در پیک بار توسط سامانه های سرمایشی ادارات و بخش خانگی مصرف می شود.

مهندس مسعود کاظمی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این شرکت ۳۵۳ هزار و ۶۹۸ مشترک دارد که از این تعداد ۸۴ درصد مشترکان بخش خانگی، ۴ درصد ادارات و دستگاه‌های خدمات رسان، یک درصد کشاورزی، کمتر از یک درصد صنعتی و ۱۰ درصد سایر مصارف است.
وی گفت: ۸۴ درصد مشترکان خانگی ۳۷ درصد برق را مصرف می‌کنند و ۴ درصد مشترکان اداری نیز ۹ درصد مصرف برق دارند و چاه‌های کشاورزی استان نیز ۲۵ درصد و ۱۰ درصد نیز مصرف بخش صنعت و ۷ درصد نیز مربوط به سایر مشترکان است.
کاظمی افزود: در زمان پیک مصرف ۵۷ هزار و ۹۹ مگاوات برق در سال گذشته مصرف شد که با احتساب رشد به ۶۲ هزار مگاوات در سطح کشور می‌رسد که هم اکنون نیاز به مدیریت مصرف داریم تا خاموشی نداشته باشیم.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق خراسان شمالی بر مدیریت مصرف حتی با راهکارهای ساده از جمله تعویض پوشال کولرها، استفاده از دور کند کولر آبی، سرویس‌های اولیه سامانه‌های سرمایشی تاکید کرد و اظهار داشت: برای کولر گازی نیز دما باید بین ۲۴ تا ۲۵ درجه تنظیم شود.
وی گفت: با رعایت چند راه کار ساده ۲۰ درصد می‌توانیم صرفه جویی داشته باشیم که این میزان باعث کاهش پنج هزار مگاوات می‌شود.
کاظمی با بیان اینکه برای هر یک کیلووات تولید برق سرمایه‌های هنگفتی هزینه می‌شود گفت: هم اکنون صلاح نیست که با رشد مصرف بی رویه در سیستم‌های سرمایشی هزینه‌های هنگفت را به کشور تحمیل کنیم.
وی افزود: با رعایت چند نکته و مدیریت مصرف می‌توان جلوی خاموشی‌های گسترده را گرفت، خاموشی‌ها موجب تبعات اجتماعی و اقتصادی می‌شوند.
معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع برق خراسان شمالی با بیان اینکه سهم استان در مدیریت استراتژیک بار استان بالغ بر ۳۵ مگاوات است که در صورت مدیریت نشدن مصرف از سمت مشتکان برق خاموشی گسترده‌ای در سطح استان اعمال خواهد شد.
وی اظهار داشت: این استان در سال گذشته هر روز برق چهار منطقه خاموش می‌شد که به نوعی ۵۰ درصد مشترکان در خاموشی به سر می‌بردند.
وی افزود: مدیرت مصرف برق از ساعت ۱۲ تا ۱۵ به کاهش کل پیک کشور کمک می‌کند.

کاظمی بر مدیریت بار بر روی سامانه‌های سرمایشی تاکید کرد و افزود: با تغییر ساعت اداره‌ها امید وار هستیم که بار مصرف در زمان پیک کاهش یابد که از اداره‌ها و دستگاه‌های می‌خواهیم که در این زمان سیستم‌های سرمایشی را خاموش کنند اما می‌توانند بعد از پنج بعداز ظهر فعالیت داشته باشند.
وی افزود: اداره‌ها و دستگاه‌های که مولد نیز دارند از آنان می‌خواهیم که از بار را روی مولد خود بیندازند تا به مصرف برق استان کمک کنند.
میزان تلفات برق در این استان ۸.۸ درصد و در کشور دو رقمی است و این نشان از عملکرد خوب این شرکت در استان دارد و زمان خاموشی هر مشترک در سال در استان ۱۳۷ دقیقه است که این رقم در کشور ۵۲۵ دقیقه است.
۳۰۰۷/‌‬ ۶۰۴۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =