۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۱۸
کد خبرنگار: 962
کد خبر: 83370254
۰ نفر

برچسب‌ها

کم آبی در کرمان کویری همچنان می‎تازد

کرمان – ایرنا - تامین آب آشامیدنی شهر کویری کرمان طی روزهای گذشته در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته و این معضل همچنان بر سر مردم این شهر که به استقبال گرمای تابستانی نیز رفته اند همچنان می تازد و آنان را کلافه کرده است.

به گزارش ایرنا، کشور ایران در پهنه خشک و نیمه خشک دنیا قرار گرفته و استان کرمان با مساحتی حدود ۱۸۰ هزار کیلومتر مربع در فلات مرکزی ایران و از خشک ترین استانهای کشور است.

طی روزهای گذشته با رو به گرمی نهادن هوای کرمان و افزایش مصرف آب، مشکل کم آبی مردم این شهر نیز دوچندان شده و بسیاری از مردم در محلات شهرک مطهری، بلوار جمهوری، خیابان امام جمعه، شهرک باهنر، بلوار شهید عباسپور و شهرک صنعتی کرمان مشکل آب شرب دارند.

مردم این محلات در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه به علت فشار کم و قطعی آب استفاده از کولر آبی، استحمام و حتی آب برای پخت و پز با مشکل مواجهند از مسئولان خواستند هر چه زودتر راه حلی برای رفع مشکل آنان پیدا کنند.

مشکل کم آبی کرمان به جایی رسید که مردم برخی از محلات از جمله شهرک های مطهری و صنعتی گرد هم آمدند و خواستار رفع مشکل کم آبی خود شدند و در جای جای این شهر از این مشکل سخن گفته می شود.

مسئولان نظارتی دقیق بر آب شرب کرمان داشته باشند

یکی از ساکنان خیابان امام جمعه کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد: طی یک هفته گذشته فشار آب بسیار اندک و حتی در برخی مناطق قطعی آب داشتیم و مسئولان نظارتی دقیق بر آب شرب شهری کرمان داشته باشند که مردم در فصل گرما به میزان کافی و با کیفیت مطلوب از این نعمت برخوردار شوند.

علی زینلی با بیان اینکه برای پنجمین روز متوالی آبی در لوله ها وجود ندارد گفت: اداره آب و فاضلاب اعلام کرده که مردم از پمپ آب استفاده کنند در حالی که آبی برای جمع شدن در مخازن وارد لوله ها نمی شود.

بدون آب با کوهی از مشکلات روبرو هستیم

شهروند دیگر کرمانی نیز اظهار داشت: طی یک هفته گذشته در منزل مسکونی ما آبی برای شرب وجود نداشت و با مشکل کم آبی در فصل تابستان با کوهی از مشکلات روبرو هستیم.

محمد نصیری افزود: مشکلات بسیاری برای حمام و شست و شوی فرزند ۲ ساله خود دارم و کسی به فریاد بی آبی مردم گوش نمی کند.

وی اضافه کرد: از آب معدنی برای شرب استفاده می کنیم اما در موارد دیگر آبی برای مصرف نداریم.

بسیاری از نقاط کرمان فاقد آب هستند

همچنین شهروند دیگر که به کار تاسیساتی و لوله کشی مشغول است گفت: آب شرب طی چند روز گذشته در شهرک مطهری و بلوار جمهوری قطع بوده است و این آب از ارتفاع ۷۰ سانتیمتر به بالا نمی آید لذا مردم با گالون ها آب به منازل مسکونی ۱۲ طبقه خود می برند و شرکت آبفا اعلام کرده مشکل قطعی آب نداریم درحالی که بسیاری از نقاط کرمان فاقد آب هستند.

محمد پارسایی افزود: روزانه ۱۰ تا ۱۵ موتور پمپ آب در کرمان می سوزد و مردم با مشکلات مالی برای خرید پمپ و مخزن آب هجوم آوردند و این امر موجب سودآوری قشری خاص شده است.

وی عنوان کرد: برخی مردم کرمان اینک مشکل حمام، شست و شو، کولر و آب شرب دارند و مسئولان برای رفع این مشکل مردم باید وارد عمل شوند ما با جیره بندی مخالف نیستیم اما برخی منازل مسکونی طی یک هفته گذشته حتی یک مخزن آب برای مصرف نداشتند.

این شهروند کرمانی با بیان اینکه تامین آب حداقل وظیفه حمایتی مسئولان از مردم است گفت: برخی از مردم پمپ های آب را به کنتورها متصل می کنند و در این صورت مابقی مردم آبی برای مصرف ندارند.

وی افزود: اداره آب و فاضلاب اعلام کرده مشکل قطعی آب در کرمان وجود ندارد و مشکل تنها فشار آب است اما در بسیاری از محله ها ازجمله شهرک مطهری، بلوار جمهوری، خیابان امام جمعه، بلوار شهید عباسپور، اختیار آباد طی چند روز گذشته آبی برای مصرف خانگی وجود نداشته است.

افزایش دمای کرمان همزمان با مشکل کم آبی

رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به افزایش دمای شهر کرمان طی چهار روز گذشته نسبت به هفته قبل اظهار داشت: در دمای کمینه بین چهار تا پنج درجه و در بیشینه ۲ درجه افزایش دما را در شهر کرمان شاهد بودیم.

حمیده حبییبی عنوان کرد: کمینه دمای هوای کرمان طی روزهای گذشته ۲۲ تا ۲۴ درجه و حداکثر دما به بیش از ۳۸ درجه رسیده است.

وی افزود: رطوبت هوای شهر کرمان طی چهار روز گذشته، چهار درصد و در نهایت به ۱۵ درصد رسیده که بسیار اندک بوده است.

رئیس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان با بیان اینکه پوشش ابری موجب گرمی هوای شهر کرمان طی چهار روز گذشته شده بود گفت: دمای هوا احساسی شهر کرمان طی مدت یاد شده بیش از دمای واقعی در ایستگاه های هواشناسی بوده است.

کرمان روی خط قرمز کم آبی قرار دارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان نیز با بیان اینکه کرمان روی خط قرمز کم آبی قرار گرفته است گفت: با همکاری و مدیریت مصرف آب توسط شهروندان، تابستان امسال را بدون مشکل پشت سر می گذاریم.

محمد طاهری افزود: با صرفه جویی و همکاری مردم دچار قطعی یا جیره‌بندی آب در هیچ نقطه‌ای از شهر کرمان نخواهیم بود و آب به تمامی شهروندان می رسد.

وی تصریح کرد: براساس مدیریت فشار، آب را کنترل و توزیع می‌کنیم زیرا زمانی که آب یک منطقه قطع و وصل می‌شود، فشاری بر لوله ها وارد می‌شود که میزان شکستگی و اتفاقات آب افزایش می دهد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: با مدیریت فشار، کمبود آب را در مناطق مختلف کرمان جبران می‌کنیم و با این سیاست، آب با فشار کمتر در تمامی شبکه‌ها جاری خواهد شد و مصرف آب نیز کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به گرمی شدید هوا و افزایش مصرف آب، ادامه داد: فشار آب کنونی تنها آب طبقات همکف و نخست منازل مسکونی کرمان را تامین می کند لذا افراد ساکن در طبقات دوم به بالا، باید از طریق مخزن و نصب موتور پمپ ها، آب مورد نیاز خود را تامین کنند.

گزارش: حامد سالاری
۷۴۲۰ / ‬ ۵۰۵۴

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =