۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۵
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83370214
۰ نفر
عطوان: معامله قرن فرصتی برای نابودی مساله فلسطین است

تهران - ایرنا - «عبدالباری عطوان» تحلیلگر مسایل منطقه در مطلبی با انتقاد از حضور برخی کشورهای عربی در «نشست منامه» در بحرین نوشت که «معامله قرن» در واقع «فرصت قرن» برای نابودی مساله فلسطین و به قیمومیت کشاندن منطقه عربی و سلطه رژیم اشغالگر اسرائیل بر آن است.

وی روز چهارشنبه در روزنامه «رأی الیوم» نوشت: اغلب کشورهای عربی نشست اقتصادی منامه را تحریم و تنها نمایندگان کشورهای ائتلاف خود خوانده موسوم به «ناتوی عربی» در آن حضور دارند، این موضوع نشان دهنده احساسات واقعی مردم در کشورهای عربی در برابر توطئه دولت آمریکا است که اساس سیاست آن بر توهین و اهانت به ملتهای عربی است. امت عربی نوید آن می‌دهند که این مردم بیدار و آگاهند و در آینده نزدیک به زنجیره این کرنش‌ها و تسلیم شدن‌ها از سوی برخی سران عرب در برابر واشنگتن پاسخ خواهند داد.

عطوان افزود: منتظر بودیم تا آمریکا یا دولت بحرین میزبان این نشست، اسامی شرکت کنندگان در آن را اعلام کند، اما پس از انتظار طولانی چیزی اعلام نشد و این نشست آغاز و «جرد کوشنر» داماد و مشاور «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در سکو حاضر شد و همانند یک استاد تجربیات خود در زمینه خرید و فروش املاک را به سران عرب بازگو کرد و شرکت کنندکان از کشورهای عربی نیز تلاش می‌کردند تا جلوی لنز دوربین‌ها قرار نگیرند و رسوا نشوند.

این تحلیلگر اضافه کرد که حضار در نشست منامه با جملات کوشنر مبنی بر اینکه معامله قرن در واقع فرصت قرن است، موافق بودند. ولی این فرصتی برای شروع جا انداختن طرح نابودی مسأله فلسطین است که خود او (کوشنر)، ترامپ و صهیونیست‌ها از جمله «بنیامین نتانیاهو» در رأس نژادپرستان، قاتلان و غاصبان، معامله قرن را دنبال می‌کنند.

وی یادآور شد که کوشنر در سخنان خود از فلسطینی‌ها سخنی نگفت و تنها از لفظ «مردم» برای شهروندان فلسطینی در غزه و کرانه باختری و مناطق دیگر استفاده کرد، گویا اینها یک ملت نیستند، بلکه صرفاً ارقام بدون هویت و اسم هستند که باید آنها را این‌طور یاد کرد، در حالی که سروران و جنس پاک تنها اسرائیلی‌ها بودند و تعجبی نیست که پس از پایان سخنانش هیچکس او را تشویق نکرد.

عطوان در ادامه نوشت: طی چهل سال روزنامه نگاری، هیچ گاه خیال نمی کردم روزی روزنامه نگاران صهیونیست با آزادی و در امنیت در یکی از پایتخت‌های عربی جولان دهند و باعث تلخ کامی است که این روزنامه نگاران به گذرنامه های خود در برابر دوربین‌ها مباهات کنند، این امر زبان درازی آنها به روزنامه نگاران همانند من است.

وی همچنین افزود: از سوی دیگر «تونی بلر» نخست وزیر سابق انگلیس در صف اول شرکت کنندگان در این نشست بود، در حالی که هنوز آثار خون میلیون‌ها کودک، زن و مرد بی گناه عراقی بر دستان او است و این خود شاهدی است که با آن می‌توان طرح آمریکا و اسرائیل را که از منامه آغاز شده برای قرار دادن منطقه عربی تحت قیمومیت اسرائیل را درک کرد.

وی اضافه کرد: کوشنر پیش از شروع این نشست در گفت و گو با شبکه خبری «الجزیره» ابتکار عمل صلح عربی را بشدت تحقیر کرد و گفت که این طرح، صلح را تأمین نمی‌کند و در حقیقت سرزنش خود را روانه صاحبان طرح صلح عربی کرد، ولی به موضع اسرائیل و خواسته این رژیم که بلعیدن کل اراضی فلسطینی و اخراج ساکنان آن و محو آنها از روی نقشه برای همیشه است، اشاره ای نکرد.

این تحلیلگر با انتقاد شدید از کشورهای عرب برای شرکت در نشست منامه نوشت: نمی‌دانیم دولت‌های عربی چگونه در این نشست حضور داشتند، در حالی که کوشنر از اسرائیل به عنوان طرفی دارای حاکمیت یاد می‌کرد که حق دارد تا پایتخت داشته باشد که احتمالاً از نظر وی پایتخت آن باید قدس باشد. آیا مساله قدس برای مقام های عرب هیچ دارای ارزش دینی، معنوی، ملی نبود، پس عزت و کرامت و اعتقاد آنها کجا رفته است.

وی افزود: کسانی که در نشست منامه شرکت کردند، برای قدس و فلسطین و کمک به مساله عربی و اسلامی در آن حضور نیافتند، بلکه برای اعلام سرسپردگی به ترامپ و داماد وی و اعلام حمایت از جنگ قریب الوقوع با کشور اسلامی ایران بود، در حالی که در این جنگ کل این کشورها نیز در آن نابود خواهند شد و خود آنها هیزم این جنگ هستند.

عطوان تاکید کرد که حقوق عربی و اسلامی با صدور اعلامیه «بالفور، اشغال ۱۹۴۸ و شکست سال ۱۹۶۷ و نیز معامله قرن کوشنر و ترامپ و به دست دسیسه گران عرب که به سوی نشست منامه شتافتند، از بین نخواهد رفت و مساله فلسطین همچنان پابرجا است و میلیون‌ها انسان شریف از امت اسلامی و عربی آن را یاری خواهند کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =