۵ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۰۹
کد خبرنگار: 1374
کد خبر: 83370140
۰ نفر

برچسب‌ها

هوای اصفهان سالم شد

اصفهان- ایرنا- کیفیت هوای کلانشهر اصفهان پس از سه روز متوالی آلودگی، به گفته مسوولان امر در وضعیت سالم قرار گرفته است.

رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: وضعیت کیفی هوای کلانشهر اصفهان امروز چهارشنبه با میانگین ۹۲ در وضعیت سالم ثبت شده است.

بابک صادقیان گفت: بر همین اساس شاخص آلاینده‌های موجود در هوا در خیابان احمدآباد بر روی عدد ۱۰۹ ناسالم برای گروه‌های حساس، خیابان رودکی ۹۲ سالم، خیابان استانداری بر روی عدد ۸۷، چهار باغ خواجو بر روی عدد ۹۵ و بزرگراه خرازی بر روی عدد ۸۰ در وضعیت سالم (AQI) قرار دارد.

وی اظهارداشت: همچنین سایر شهرشتان های استان نیز کیفیت هوا در وضعیت سالم قرار دارد.

با توجه به نزدیک بودن کیفیت هوا به وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس شهروندان به توصیه‌های مرکز بهداشت استان در این زمینه توجه کنند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (A Q I ) یا شاخص آلودگی هوا (P S I ) معیاریست که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن- دی اکسیدگوگرد- ترکیبات نیتروژن دار- ازن و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرو متر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرو متر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

آلودگی هوا یکی از چالش‌های اساسی کلانشهرهای کشور منجمله اصفهان است که به تاکید کارشناسان باید برای رفع این مشکل اساسی تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.

نداشتن طرح جامع علمی و عملی، موازی کاری، نبود ضمانت اجرایی قوانین، فقدان مدیریت یکپارچه شهری، نگرش سلیقه‌ای و عدم کنترل آلاینده‌ها از جمله عوامل پیشروی آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور از سوی کارشناسان اعلام شده است.

برآیند آمار موجود آلودگی هوا چهارمین عامل خطر مرگ و میر در دنیا محسوب می‌شود که به تاکید این کارشناسان در بعضی از کشورهای جهان هفت درصد از تولید ناخالص ملی به دلیل آلودگی هوا اتلاف می‌شود و این رقم در کشور ما ۲.۴۸ درصد است.

به استناد آمار رسمی، سالانه ۳۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار به دلیل اثرات آلودگی هوا خسارت به اقتصاد ملی وارد می‌شود، همچنین براساس گزارش بانک جهانی خسارت آلودگی هوای پایتخت سالانه بیش از ۲ میلیارد و ششصد میلیون دلار به اقتصاد کشور است و آلودگی هوای تهران ۲.۶ میلیارد دلار خسارت می‌زند.

به گزارش بانک جهانی وضعیت ایران از نظر ذرات معلق فقط از کشورهای هند، چین و قاهره بدتر است و کشورهای مدرن توانستند آلودگی هوای خود را رفع کرده و وضعیت بسیار بهتری نسبت به ما داشته باشند.

۸۱۱۴/‏۶۰۲۶/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =