دولت اردن در آستانه استیضاح قرار گرفت

تهران- ایرنا- جمعی از نمایندگان مجلس اردن روز سه شنبه اعلام کردند، به دنبال شرکت کشورشان در کنفرانس منامه، «عمر الرزاز» نخست وزیر را استیضاح خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، ۱۴ تن از نمایندگان عضو فراکسیون "ائتلاف ملی اصلاح" اردن با امضای درخواست استیضاح نخست وزیر این کشور اعلام کردند: دولت، موضع مردم و نمایندگان مجلس را در این خصوص زیرپا گذاشته است، موضعی که با هرگونه مشارکت اردن در کنفرانس شوم منامه مخالفت کرد.

این نمایندگان تصریح کردند: نسبت به هرگونه انحراف از خواست مردم اردن در این خصوص به دولت تذکر داده شد، اما دولت همچنان بر موضعی اصرار ورزید که نه تنها در راستای منافع شهروندان این کشور نیست، بلکه حتی بر خلاف منافع ملی است.

نمایندگان مجلس اردن اضافه کردند: با توجه به اینکه کنفرانس منامه، مقدمه چینی اقتصادی برای معامله قرن است که حاکمیت و ماهیت اردن را تهدید می کند و این طرح برای اجرای نقشه های استعمارگرانه صهیونیست ها در فلسطین اشغالی است، از این رو این دولت مورد اعتماد نمایندگان مجلس نیست.

«صالح العرموطی» از امضا کنندگان تقاضای استیضاح به آناتولی گفت: به خاطر اینکه این مساله، یک موضوع ملی است که با سرنوشت تمامی شهروندان و کشور گره خورده است، با استقبال خوبی مواجه شده است.

با وجود اعتراض گسترده اردنی ها در مخالفت با کنفرانس اقتصادی منامه، وزارت امورخارجه این کشور روز شنبه در بیانیه ای، مشارکت در این کنفرانس را اعلام کرد.

براساس ادعای مقام های آمریکایی، نشست منامه شامل ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در نوار غزه و کرانه باختری و بخشی از مناطق فلسطینی نشین اردن، مصر و لبنان خواهد بود که نیمی از این مقدار سهم این سه کشور است.

این کنفرانس اقتصادی شامگاه سه شنبه با سخنرانی "جرد کوشنر" داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا آغاز شد، نشستی که تحلیلگران آن را نقطه آغاز شکل گیری طرح ننگین «معامله قرن» ترامپ در خاورمیانه می دانند.

معامله قرن، طرح آمریکایی است که در آن بیت المقدس و بخش‌های اشغالی از کرانه باختری که شهرک‌های صهیونیست نشین در آنها ساخته شده به رژیم اشغالگر واگذار و برخلاف قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمینی مادری شان کلاً منتفی خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =