حناچی: تلاش شهرداری بر افزایش ثروت های شهری در سطح تهران متمرکز است

شهردار تهران با بیان اینکه ثروت در شهرها امروزه به میزان فضاهایی است که در اختیار مردم قرار می گیرد، گفت: تلاش می کنیم که با این نگاه، ثروت های شهر تهران را افزایش دهیم.

پیروز حناچی سه شنبه شب در آئین افتتاحیه پروژه میدانگاه شهدای هفتم تیر تهران افزود: تلاش می‌کنیم با برنامه ریزی مناسب و مدیریت فضاهای شهری، بر کیفیت زندگی و ثروت‌های شهر تهران بیفزاییم.

وی در خصوص این پروژه اظهار کرد: حضور یک بچینگ و تولید بتون در وسط میدان اصلی شهر در شرایطی که ذرات معلق شهر تهران به طور متوسط سه برابر حد مجاز بوده، قابل پذیرش نبود. در سایر نقاط شهر تهران نیز تلاش می‌کنیم اتفاق مشابهی بیافتد و بچینگ های تولید سیمان به حداقل و تنها به اندازه نیاز کارگاه‌های مترو و دیگر پروژه‌های عمرانی برسند.

شهردار تهران گفت: متأسفانه روندی در سطح شهر به صورت روال در آمده که کارگاه‌های خصوصی حین عملیات ساختمانی خود، پیاده روها را اشغال می‌کنند که به هیچ وجه پذیرفته نیست و همکاران من در معاونان خدمات شهری، شهرسازی و مناطق وظیفه دارند نسبت به تعقیب این موضوع و رفع آن تمام تلاش خود را به عمل آورند.

وی در خصوص برنامه آتی شهرداری تهران در بهینه سازی فضاهای شهری، به میدان امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: بنا داریم کیفیت این میدان را که از دیرینه تاریخی مربوط به دوران قاجار برخوردار است، بالا ببریم.

حناچی با اشاره به هفته قوه قضائیه، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر بویژه شهید آیت الله بهشتی، از خانواده شهدای آن حادثه تروریستی حاضر در این آئین تقدیر کرد.

شهردار تهران همچنین از اقدام نمادین آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضائیه برای مشارکت در برنامه سه شنبه‌های بدون خودرو و مبادرت به تردد با مترو به محل کار خود ستایش کرد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در این آئین گفت: نقش فرهنگی و اجتماعی میدان‌ها در تاریخ شهرسازی ایران و احیای دوباره آنان با این هدف صورت می‌گیرد که بتوانند محل پیوند مردم با همدیگر و محل ایجاد خاطره‌های جمعی در فضاهای شهری باشند.

عبدالرضا گلپایگانی افزود: میدانگاه شهدای هفتم تیر آغازی بر نمایش تغییر رویکرد شهرداری تهران در ارتقای کیفتیت خدمات رسانی به شهروندان تهرانی است.

وی با توصیف میدان هفتم تیر به نقطه‌ای که محل پیوند سه گانه ری، شمیران و تهران است، این پروژه را در امتداد دوره‌ای برشمرد که تهران دوره ناصری را به تهران مدرن متصل می‌کند.

معاون شهرسازی شهردار تهران با بیان اینکه فضاها و فعالیت‌هایی که در اطراف میدان هفتم تیر جریان دارند نقش محوری و با اهمیتی برای حضور مردم و خانواده‌ها فراهم می‌کند، دسترسی به بزرگراه‌ها و شریان‌های اصلی تردد شهری در این میدان به همراه وجود مترو، امکان دسترسی پیاده به میدان را یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربفرد و کم نظیر محل اجرای این پروژه برشمرد.

به گفته وی، در این میدانگاه همه عناصر اعم از فعالیت‌های پیرامون میدان، نقش میدان در سازمان فضایی شهر و نقش ایستگاه مترو دست به دست هم داده‌اند تا بتوانیم فضای مناسبی برای حضور مردم فراهم کنیم.

گلپایگانی ادامه داد: آغاز پیاده روی اربعین از میدان هفتم تیر تا حرم حضرت عبدالعظیم، رویداد فرهنگی ارزشمند دیگری است که این در سالهای اخیر این میدان را بیش از پیش در مرکز توجهات قرار داده است.

وی توضیح داد: بخشی از این میدانگاه به فضای جمعی اختصاص یافته که امکان فعالیت‌های فرهنگی را در تداوم استفاده از میدان در طول سال فراهم می‌کند.

معاون شهرسازی شهردار تهران ابراز امیدواری کرد که این فضا در پیوند مردم با شهر، نقش پررنگی ایفا کند و علاوه بر ارتفای کیفیت فضای شهری، آغازی بر رویکرد جدید مدیریت شهری در تقدیم فضاهای شهر به مردم باشد.

سخنگوی شورای شهر تهران نیز در ادامه این آئین، احداث پروژه میدانگاه شهدای هفتم تیر را نشان دهنده تغییر رویکرد و جهت گیری به سمت توجه به فضاهای عمومی از سوی شورای شهر و شهرداری تهران دانست که پیش از این کمتر مورد توجه قرار داشت.

علی اعطا افزود: اگر شهر تهران را متشکل از سه عنصر اصلی شامل قطعات ساختمانی، مسیرهای دسترسی و فضاهای باز شهری تصور کنیم، در دو دهه گذشته دائماً شاهد آن بودیم که عنصر سوم یعنی فضاهای شهری همواه عرصه را به دو دیگری باخته و همواره کوچک و کوچک‌تر شده و آن بخشی که مظهر تحقق اجتماعی بوده و قرار است به عدالت در اختیار همگان باشد دائماً کوچک‌تر شده است.

به گفته وی، جهت گیری امروز مجموعه مدیریت شهری اعم از شورای شهر و شهرداری بر آن است که عرصه‌های عمومی در فضاهای امروز شهر تهران به گونه‌ای توسعه یابد که عملاً دسترس پذیری را محقق کرده و تفکیکی برای مردم اعم از هر طبقه و هر قوم قائل نشده و شعار «شهر برای همگان» محقق شود.

اعطا با بیان اینکه یکی از رسالت‌های اصلی نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران، همین تحقق عدالت فضای شهری است هست، افزود: ما باید این فضاها را برای همگام بخواهیم کما اینکه افزایش فضاهای تجاری که به نوعی فضاهای شبه عمومی تلقی می‌شود، نیز در همین راستا صورت گرفته است.

وی ادامه داد: شورای اسلامی بر اساس ماده ۴۸ برنامه پنجساله سوم شهر تهران بر این موضوع متمرکز بوده و به طور ویژه تأکید می‌کند که شهرداری در یک بازه زمانی پنجساله در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران باید این ایده را محقق کند که در سال نخست برنامه که همین سال جاری است، در واقع در پنج پهنه شهر، پنج فضای شهری فعال داشته باشد که پروژه فعلی نیز در همین راستا احداث شده است.

وی با تأکید بر اهمیت و ضرورت مدیریت عرصه‌های این چنینی، تجربه موفق شهرداری در مدریریت نوروزگاهها در سال جاری که در سه نقطه باغ فردوس، میدان راه آهن و میدان برادران مظفر اجرا شد را الگوی مناسبی برای استفاده از آن تجارب در مدیریت میدانگاه شهدای هفتم تیر برشمرد.

در ادامه این آئین از برخی خانواده‌های شهدای حادثه هفتم تیر سال ۱۳۶۰ حاضر در محل ازجمله شهدای والامقام مولایی، پورولی، ابراهیمیان، مهمانچی و عینی توسط حناچی شهردار تهران، آوایی وزیر دادگستری، مسجد جامعی رئیس شورای شهر و خانم امانی از اعضای شورای شهر تهران تجلیل شد.

به گزارش ایرنا، عملیات بهینه سازی میدان شهدای هفتم تیر تهران از اواخر سال گذشته آغاز و تا پایان سال ۹۷ عملیات تخریب آن پایان یافت. همچنین عملیات احداث پلازای میدان که از چهارم اردیبهشت آغاز شده بود، شامگاه سه شنبه به بهره برداری کامل رسید.

میدان هفتم تیر دارای سه و نیم هکتار فضای شهری است که حدود یک هکتار آن به این پروژه و پیاده راه اختصاص یافته و از این مقدار سه هزار و ۳۰۰ متر آن به فضای سبز اختصاص پیدا کرده که نقش تلطیف این میدان را ایفا می‌کند.

احداث آمفی تئاتر روباز، فضای سبز، پیاده راه، زیرگذر با دسترسی به ایستگاه مترو و احداث مینی فروشگاه شهروند بخش‌های مختلف این پروژه را تشکیل می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =