قوه قضاییه در اعتمادسازی مردم و تجلی کارآمدی نظام سهم بزرگی دارد

تهران – ایرنا - رئیس قوه قضاییه گفت: سهم این قوه در جهت اعتمادسازی و تجلی کارآمدی نظام نیز بسیار سهم بزرگی است و همه باید احساس کنند که دستگاه قضایی، مردمی است، ضد فساد است، انقلابی می اندیشد و انقلابی عمل می کند.

به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در همایش سراسری قوه قضاییه با بیان اینکه لازمه اقتدار دستگاه قضایی، بداخلاقی قضات یا کارکنان با مراجعان نیست، بر لزوم مدیریت روابط ناسالم وکلا، کارشناسان، ضابطان و اطراف پرونده های قضایی تاکید کرد و گفت: باید به گونه ای عمل کنیم که همه احساس کنند دستگاه قضایی، مردمی است، ضد فساد است، انقلابی می اندیشد و انقلابی عمل می کند.

وی با قدردانی از برگزارکنندگان این همایش تصریح کرد: خداوند برای تذکر لسانی برکاتی قرار داده که از بسیاری مسائل پیشگیری شود. از دست دادن هر کدام از نیروهای قوه قضاییه خسارت بزرگی است؛ لذا تذکر به قضات و کارکنان دستگاه قضایی بسیار اثربخش است.

رئیس قوه قضاییه افزود: حقیقت قضا متعلق به امیرالمومنین (ع) و ائمه اطهار (ع) است و ما باید از خود آن بزرگواران برای توفیق در کار مدد بگیریم تا ذکر و فکر ما را هدایت کنند زیرا اساس تحول، در سایه توسل به ساحت مقدس حق متعال است.

رئیسی با تاکید بر ضرورت فعال کردن دستگاه های مختلف و نقش آفرینی آنها از سوی مسئولان قضایی، اظهار کرد: در شوراها باید حضور فعال داشته باشیم و از کرسی که قانونگذار برای ما در کمیته ها و شوراهای مختلف قرار داده در جهت خدمت به مردم، نظارت بر حسن اجرای قوانین و بازدارندگی از تخلفات و جرایم استفاده کنیم.

رئیس قوه قضاییه درباره کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: تا می توان باید به نحوی دعاوی را حل و فصل کرد که پرونده به عدلیه وارد نشود.

وی با تاکید بر ضرورت برخورد مناسب با مردم تصریح کرد: اقتدار در قوه قضاییه در گرو رسیدگی سریع، صدور حکم به موقع و اجرای نفوذناپذیر قانون است و به هیچ عنوان لازمه این اقتدار، بداخلاقی نیست. البته قضات هم مشکلاتی دارند که قابل درک است و باید مدیران قضایی تا حد امکان، مشکلات شخصی آنان را رفع کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به وضعیت اقتصادی موجود، ضمن تاکید بر آینده روشن کشور بر ضرورت صرفه جویی و کاهش هزینه ها تاکید کرد و گفت: اگر تاج گل چند میلیونی در مراسم مختلف در مقابل مسئولان نباشد، هیچ اتفاقی نمی افتد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بساط ارتباطات ناسالم وکیل، کارشناس و اطراف پرونده باید جمع شود. روابط ناسالم مطلقاً ممنوع است و باید روسای دادگستری ها این موضوع را مدیریت کنند تا روابط، چارچوب دار باشد. همچنین ضابط مطلقاً حق ندارد در دستورات قضایی و امر قضایی دخالت کند و صرفاً باید در چارچوب قانون به انجام وظیفه بپردازد.

وی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: امروز شرایط ما با وجود همه تهدیدها و فشارهای دشمنان بسیار خوب است. آنچه اراده کرده ایم، انجام داده ایم و همه اینها در پرتو عزت و اقتدار نظام اسلامی و توجه به منویات مقام معظم رهبری است. اگر کار جهادی با روحیه انقلابی انجام شود، این مملکت به برکت خون شهدا راه تعالی و پیشرفت را طی می کند. آینده این کشور بسیار روشن و امیدوارکننده است و انشاءالله روز به روز بیشتر کشور در مسیر ارتقاء خواهد بود.

براساس این گزارش، جمعی از مسئولان قضایی و روسای کل دادگستری نیز در این همایش به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند و از قضات و کارمندان نمونه قوه قضاییه تقدیر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =