سازمان محیط زیست مخالف انتقال آب از حوضه های آبریز خوزستان است

اهواز- ایرنا- نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اخبار و نگرانی ها مبنی بر از سرگیری پروژه انتقال آب از حوضه های آبریز خوزستان و بالا دست، گفت: روز گذشته در خصوص این موضوع با رئیس سازمان محیط زیست کشور نشستی برگزار شد که وی مخالفت این سازمان را با هرگونه انتقال آب در این محدوده اعلام کرد.

همایون یوسفی چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به این سوال که نمایندگان مردم خوزستان در مجلس برای جلوگیری از اجرای پروژه‌های این چنینی چه اقداماتی را در پیش گرفته‌اند، گفت: در چند سال اخیر هیچ‌گونه طرح انتقالی آب جدیدی از ناحیه استان و حوضه‌های آبریز بالادست آن انجام نشده است.

وی ادامه داد: همچنین در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ردیف‌های مربوط به بودجه‌هایی که مربوط به پروژه‌های انتقال آب از حوضه آبریز خوزستان بوده همگی حذف شده و به همین دلیل طرح جدیدی اجرا نخواهد شد.

این عضو مجمع نمایندگان خوزستان در خصوص موضوعات انتقال آب و بحث‌هایی که اخیر در برخی رسانه‌ها مطرح شده، بیان داشت: امروز در نشستی که با رئیس سازمان محیط زیست برگزار شد وی تاکید کرد که هیچ انتقال آبی از حوضه آبریز خوزستان انجام نمی‌شود و حساسیت‌هایی هم که در مورد طرح بهشت آباد مطرح می‌شود، صحت نداشته و محیط زیست در این خصوص مجوزی نمی‌دهد.

نامه نمایندگان استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری به رئیس جمهور

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تنها در این زمینه از سوی بعضی از مسئولین دولتی اظهارنظرهایی شده که به همین منظور نمایندگان استان‌های خوزستان و چهارمحال بختیاری امروز طی نامه‌ای مشترک خطاب به رئیس جمهور خواستار مراقبت بیشتر در این زمینه شده‌ایم تا اتفاق جدیدی صورت نگیرد.

یوسفی تاکید کرد: هیچ طرح انتقال آبی در چند سال اخیر از حوضه آبریز استان مطالعه، اجرا و یا کلنگ زنی نشده است و نمایندگان استان همچنان با حساسیت موضوع را پیگیری می‌کنند.

بر اساس این گزارش، پیش از این در فروردین ماه امسال، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران که در جریان سیلاب اخیر به استان خوزستان آمده بود در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از جزئیات تازه ای درباره ابقای طرح کوهرنگ ۳ و بهشت آباد خبر داده بود.

محمد حاج رسولی ها درباره تأثیر سیلاب های اخیر در تصمیم گیری برای اجرای طرح های انتقال آب از سرشاخه رودخانه های خوزستان، گفت: طرح جدیدی در این زمینه نداریم ولی طرح هایی که در گذشته مصوب شده اجرا می شوند و وقوع سیلاب تغییری در اجرای این طرح ها به وجود نیاورده است.
وی با بیان اینکه طرح انتقال آب کوهرنگ ۳ به قوت خود باقیست، افزود: این طرح در سال ۱۳۷۲ مصوب شده که به دلیل نبود منابع مالی به تأخیر افتاده است.
حاج رسولی ها در این گفت وگو لغو مجوز طرح انتقال آب کوهرنگ ۳ از سوی سازمان حفاظت محیط زیست را رد کرد و گفت: این طرح در حال حاضر ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اجرای آن ادامه می یابد.
وی همچنین اظهار داشت: طرح انتقال آب بهشت آباد هنوز در مرحله مطالعات است و اگر چه ردیف اجرایی دارد، اما هنوز در حال کار بر روی گزینه های آن هستند.

همچنین، روز دوشنبه هفته جاری جمعی از اعضای علمی دانشگاه شهید چمران اهواز و فعالان محیط زیست در نشست بررسی خطرات پروژه انتقال آب بهشت آباد، ضمن مخالفت با اجرای این پروژه، آن را موجب تشدید بحران‌های زیست محیطی و اجتماعی خوزستان عنوان کردند.

۹۹۳۱/‏۶۰۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =