۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۴
کد خبرنگار: 1597
کد خبر: 83369974
۰ نفر
وزیر خارجه انگلیس از اظهارات ضد ایرانی خود عقب نشینی کرد

تهران - ایرنا - جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس در چرخشی ناگهانی از اظهارات ضد ایرانی اخیر خود عقب نشینی کرد.

هانت در این خصوص اعلام کرد: «لندن انتظار ندارد که واشنگتن از این کشور برای پیوستن به جنگ با ایران تقاضا کند و بعید است انگلیس با پیوستن به این کشمکش موافقت کند. آمریکا نزدیکترین متحد ما است، ما با آنها همیشه صحبت می‌کنیم و هر درخواستی را که آنها می‌گویند با دقت بررسی می‌کنیم اما من نمی‌توانم شرایطی را تصور کنم که آنها از ما بخواهند وارد یک جنگ شویم. پیامی که به شرکای خود در اتحادیه اروپا به ویژه آلمان و فرانسه فرستادیم این بود که با احترام به توافق هسته‌ای مسیر را ادامه دهیم. اما این یک هفته مهم است. این کاملاً ضروری است که ایران به توافق پایبند باشد.»
این اظهارات در حالی مطرح شده است که وی پیشتر اعلام کرده بود؛ لندن در کنار ایالات متحده آمریکا ایستاده و «هر در خواستی» از سوی کاخ سفید را در تقابل با ایران بررسی خواهد کرد.
چرخش هانت از مواضع خود اما، چگونه قابل تحلیل است؟ آیا اتفاق خاصی طی روزهای اخیر در مناسبات لندن و تهران رخ داده است؟ آیا در استراتژی و ثوابت بازی دولت انگلیس در قبال ایران تغییر ایجاد شده است؟
پاسخ همه این سوالات منفی است. با این حال به نظر می‌رسد پیام محرمانه‌ای که اخیراً از سوی سفارت انگلیس در تهران به وزارت خارجه این کشور مخابره شده، در تغییر گفتار وزیر خارجه انگلیس مؤثر بوده است.
اخبار رسیده حاکی است که «راب مک ایر» سفیر انگلیس در تهران در پیامی به هانت، وی را در جریان جو منفی و کم سابقه به وجود آمده در افکار عمومی ایران (پس از اظهارات ضد ایرانی وزیر خارجه انگلیس) قرار داده است.
هانت پس از دریافت پیام راب مک ایر، به وی مأموریت می‌دهد تا در قالب برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی در محل سفارت انگلیس در تهران، ادبیات به کار گرفته شده هانت علیه ایران را تعدیل نموده و حتی جملاتی را در تأیید کامل برجام و تمایل شدید انگلیس در خصوص واسطه گری میان ایران و آمریکا و… را در این کنفرانس مطبوعاتی بیان نماید.
بنابر اعلام منابع آگاه، حتی وزارت خارجه انگلیس از سفیر این کشور در تهران خواسته بود تا در نشست مطبوعاتی با رسانه‌های ایرانی، موضوعاتی مانند لزوم آزادی نازنین زاغری را مطرح نکند و توان خود را بر روی مواجهه با فضای منفی به وجود آمده در ایران متمرکز کند.
به گزارش نور نیوز، این کنفرانس مطبوعاتی قرار بود امروز (سه شنبه) در محل سفارت انگلیس در تهران برگزار شود. با این حال شب گذشته سفیر انگلیس در مشورتی با هانت، به این نتیجه می رسند که فضای ضد انگلیسی به وجود آمده در حوزه رسانه‌ای و عمومی ایران بسیار سنگین است و سفیر انگلیس در تهران، به تنهایی قدرت تغییر یا حتی تلطیف این فضا را ندارد.
سرانجام وزیر خارجه انگلیس به سفیر این کشور در تهران دستور داد تا نشست مطبوعاتی خود در سفارت انگلیس را لغو کند و این موضوع از طریق مسئولین رسانه‌ای سفارت انگلیس در تهران به خبرنگاران اعلام شد. متعاقباًهانت تصمیم گرفت با بیان سخنانی کاملاً متفاوت با مواضع اخیر خود، زمینه را برای ترمیم وجهه انگلیس نزد افکار عمومی ایران فراهم کند. وی حتی تصمیم گرفت این سخنان را در پارلمان انگلیس مطرح کند تا به آن اعتبار بیشتری ببخشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =