مدیر یک اندیشکده آمریکایی: انتظارات اروپا از ایران واقع بینانه نیست

نیویورک – ایرنا - مدیر اجرایی اندیشکده "تحلیل کشورهای خلیج" خواست اروپایی ها برای اجرای یک طرفه برجام از سوی ایران را غیرمنطقی دانست و گفت: همچنین آنها نمی توانند با سرازیر کردن جنگ افزار به منطقه خلیج فارس توقع داشته باشند ایران برنامه موشکی خود را محدود کند.

‌"جورجو کافییرو" روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه با رویکرد انگلیس، فرانسه و آلمان چشم انداز روشنی برای برجام وجود ندارد، افزود: من چندان به تلاش اروپایی ها برای حفظ برجام خوشبین نیستم و فکر نمی کنم به نتیجه برسد. دلیل آن هم اتصال شرکت ها و بانک های اروپایی به اقتصاد ایالات متحده است.

این عضو اندیشکده بنیاد خاورمیانه (Middle East Institute) ادامه داد: به همین خاطر، با افزایش فشار واشنگتن، این کشورها راه همراهی با تحریم های آمریکا را برگزیدند. باید دید که آیا در روزهای آینده، اروپایی ها می توانند پیشنهاد جذابی روی میز بگذارند تا ایرانی ها را به اجرای کامل برجام ترغیب کند یا خیر.

کافییرو تاکید کرد: به دلیل اینکه ایالات متحده اهرم های قدرتمندی در دست دارد، بعید است اروپایی ها توان چنین کاری را داشته باشند و بتوانند منافع اقتصادی ایران در برجام را برآورده کنند.

** توقع یک طرفه از ایران

وی در پاسخ به این پرسش که چگونه اروپایی ها از ایران می خواهند در برجام بماند بدون اینکه این قدرت ها هزینه ای برای اجرای توافق هسته ای و حفاظت از آن بپردازند، گفت: آنچه اروپایی ها می خواهند این است که ایران بطور یکجانبه برجام را اجرا کند.

این تحلیلگر مسایل منطقه افزود: قطعاً از منظر ایران چنین توقعی غیرمنطقی است که فقط آنها باشند که شروط برجام را اجرا کنند؛ در حالیکه ایالات متحده از برجام خارج شده است و به دیگر طرف های آن فشار می آورد که از اجرای برجام صرف نظر کنند.

** نگرانی های امنیتی ایران

کافییرو انتقاد های انگلیس، فرانسه و آلمان را از برنامه دفاعی موشکی ایران در تناقض با واقعیت های منطقه و رقابت تسلیحاتی در منطقه خلیج فارس دانست و اظهار کرد: ایران تلاش کرده با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (فارس)، به ویژه عربستان سعودی و امارات، تنش زدایی کند. از منظر ایران، موشک های پیشرفته برای امنیت ایران ضروری هستند.

وی تصریح کرد: در این خصوص حق با شماست که کشورهایی که به شکل گسترده ای ریاض و ابوظبی را مسلح کرده و به آنها جنگ افزار می فروشند، فضایی را در منطقه ایجاد کرده اند که ایران را ناگزیر می کند در بخش نظامی خود سرمایه گذاری جدی بکند با این هدف که بتواند توان بازدارندگی خود را حفظ کند.

مدیر اجرایی اندیشکده "تحلیل کشورهای خلیج" در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا و متحدان حاشیه خلیج فارس از پیشنهاد مجمع گفت وگوی منطقه ای ایران شانه خالی می کنند، گفت: تهران تلاش کرد که با این کار خود پیامی به کشورهای کوچک شورای همکاری خلیج (فارس) و دیگر کشورهای منطقه بدهد که به سود آنها و همه خواهد بود که با ایران همکاری و تعامل داشته باشند.

کافییرو افزود: اینکه همکاری دو جانبه امنیت منطقه را تضمین خواهد کرد. ایران به این دولت ها این پیام را داد که از گوش دادن و پیروی از دولت ترامپ دست برداشته و وارد تعامل با تهران شوند.

** بی اعتباری آمریکا

مدیر اجرایی این اندیشکده آمریکایی در پاسخ به سوالی درباره اتهامات دولت ترامپ به ایران درباره حمله به نفتکش ها در دریای عمان گفت: دولت ترامپ به شکل شتابزده ای به ایران درباره حملات به نفتکش ها در دریای عمان، اتهام وارد کرد. همینطور "جان بولتون" مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پس از حملات به کشتی ها در فجیره امارات، فوری ایران را متهم کرده بود.

کافییرو تاکید کرد: اما مساله دولت ترامپ این است که ادعاهایش هیچ جا اعتبار ندارد، حتی در میان متحدانش. ببینید، وزیر خارجه آلمان گفته است که شواهد ارائه شده دولت ترامپ را کافی نمی داند که نشان می دهد تردید و بدبینی درباره ادعاهای دولت ایالات متحده فراگیر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =