بیانیه ۶۲ سازمان ترکیه علیه کنفرانس معامله قرن در بحرین

تهران - ایرنا- ۶۲ سازمان ترکیه ای روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کردند که نتایج کنفرانس منامه بحرین که نخستین گام آمریکا برای اعلام طرح سازش میان فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی موسوم به «معامله قرن» است، به رسمیت شناخته نشود.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، در بیانیه مشترک این سازمان ها هرگونه مقدمه سازی برای کمک به اجرای معامله قرن را رد کردند.

معامله قرن که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا آن را طراحی کرده و «جرد کوشنر» داماد او مجری آن است، مبتنی بر واگذاری نیمی از کرانه باختری و بیت‌المقدس به رژیم صهیونیستی است.

بر اساس این طرح قرار است در مقابل رژیم تل آویو، کشور مستقل فلسطینی در نیمه دیگر کرانه باختری و نوار غزه شکل بگیرد و شهر "ابودیس" به جای بیت‌المقدس به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته شود.

سازمان های ترکیه ای همچنین خواستار توقف تمامی برنامه و طرح هایی شدند که به آرمان ملت فلسطین آسیب زده و مانع دستیابی فلسطینی ها به حقوقشان می شود.

در این بیانیه بر موضع ثابت و پایدار سازمان های ترکیه ای در حمایت از ملت فلسطین تا تحقق استقلال و آزادی مردم این سرزمین و تشکیل کشور فلسطینی به مرکزیت قدس شریف تاکید کردند.

سازمان های ترکیه ای همچنین خواستار افزایش حمایت از ملت و مقاومت فلسطین و بیت المقدس شدند و از کشورها خواستند که تامین مالی آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) تقویت شود.

در این بیانیه همچنین، کلیه اقدامات دولت ترامپ برای توقف کمک مالی به آنروا که با دلایل واهی و تنها برای خدمت به سیاست اشغالگری صهیونیست صورت گرفت، محکوم شده است.

واشنگتن که همه ساله ۳۶۰ میلیون دلار به آنروا کمک مالی می‌کرد، از اول سپتامبر ۲۰۱۷ (۱۰ شهریور ۹۶) ترامپ این کمک مالی را به طور کامل قطع کرد تا بیش از پنج میلیون فلسطینی آواره از کمک های این آژانس امداد رسانی محروم شوند.

از مهم ترین سازمان هایی که این بیانیه را امضا کرده اند، می توان به "انجمن هم بستگی ترکیه با فلسطین" (فیدار)، " اتحادیه سازمان های محلی جهان اسلام"، " سازمان وقف امداد رسانی انسانی و حقوق بشر و آزادی ها"، " انجمن دست یاری"، " انجمن آب حیات" و"سازمان وقف اربکان" اشاره کرد.

نشست بحرین با عنوان «صلح تا سعادت» در منامه بحرین آغاز و فردا (چهارشنبه) نیز ادامه می یابد. این نشست که نقطه آغاز شکل گیری طرح ننگین «معامله قرن» ترامپ در خاورمیانه است، موجی از نفرت را در میان مردم کشورهای اسلامی و عربی به راه انداخته و تشکیلات خودگردان و گروه های فلسطینی خواستار تحریم آن شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =