۹۴ درصد از افراد بالای ۳۰ سال باشت غربالگری فشارخون شدند

گچساران - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان باشت گفت: ۹۴درصد از افراد بالای ۳۰سال در این شهرستان غربالگری فشارخون شدند.

فرشاد رستمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه طرح بسیج ملی غربالگری فشارخون در بیشتر مناطق کشور به صورت مراجعه به ایستگاه‌ها اجرا شده اظهار داشت: باشت از معدود شهرستان‌های کشور است که این طرح به صورت خانه به خانه انجام شده است.

وی بیان کرد: براساس ارزیابی صورت گرفته که در ظهر امروز منتشر شد شهرستان باشت از مناطق پیشتاز ایران در زمینه تعداد پایش طرح ملی غربالگری فشارخون در کشور است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان باشت گفت: نتایج این غربالگری پس از پس پایان طرح ارزیابی و اعلام خواهد شد.

رستمی ابراز داشت: براساس آمار ۱۱ هزار نفر واجد شرایط شرکت در این طرح در باشت هستند.

رستمی گفت: ۷۵ کارشناس برای اجرای این طرح با شبکه بهداشت و درمان باشت همکاری می کنند.

طرح بسیج ملی غربالگری فشارخون نیمه دوم خرداد آغاز و تا ۱۰ روز دیگر ادامه دارد.

عوامل مختلفی از جمله تغذیه نامناسب، عوامل محیطی، استرس، مشاغل، مصرف زیاد نمک و چاقی از مهمترین عواملی هستند که در شیوع بیماری فشارخون نقش ارزنده‌ای دارند.

با هدف ارتقای سلامت شهروندان طرح ملی بسیج مبارزه با فشارخون در کشور انجام می‌شود که در مرحله نخست درباره آن اطلاع رسانی و در مراحل بعد غربالگری و ارجاع جهت مراقبت به پزشک انجام می‌شود.

کاهش میزان مصرف نمک به کمتر از پنج گرم، به حداقل رساندن مصرف چربی‌ها در رژیم غذایی روزانه، حذف مصرف الکل، دخانیات، کنترل وزن و استرس و انجام سه روز فعالیت بدنی و ورزش در هفته از جمله اقداماتی است که افراد می‌توانند برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری فشارخون انجام دهند.

سکته‌های قلبی، مغزی، نارسایی‌های کلیوی و مشکلات شبکه چشمی در پی فشارخون بالا ایجاد می‌شود.
در مراحل اولیه بیماری علامت ندارد اما در مراحل بعدی علائمی مانند سردرد، عرق کردن، درد در قفسه سینه و احساس درد دردست چپ از نشانه‌های فشارخون بالاست.
در ۲۵ سال گذشته آمار بیماران مبتلا به فشارخون در کشورمان سه برابر افزایش یافته است که این امر زنگ خطر جدی بودن موضوع را به صدا درآورده است.
براساس آمار موجود هم اکنون ۲۷ درصد از مردم کشورمان به بیماری فشارخون مبتلا هستند.

شهرستان ۲۲ هزار نفری باشت در جنوب کهگیلویه وبویراحمدقرار دارد.

۸۱۴۳/‏۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =