گزارشگر سازمان ملل: پیگیری قتل خاشقچی معیاری برای جامعه جهانی است

تهران- ایرنا- گزارشگر ویژه سامان ملل روز سه شنبه در ژنو گفت که پیگیری قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی یک معیار و الگو جامعه بین المللی است و ما باید به طور قاطع در مورد این پرونده اقدام کنیم.

به گزارش شبکه الجزیره، «اگنس کالامارد» این اظهارات را به دنبال سخنان امروز (سه شنبه) نامزد خاشقچی در ژنو بیان کرد و سخنانی که تاکید بر گزارش روز چهارشنبه اش بوده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل روز چهارشنبه گذشته دخالت مقامات ارشد عربستان در قتل جمال خاشقجی در کنسولی ریاض در استانبول را تایید کرد و گفت که مرگ این روزنامه نگار یک قتل فراقانونی بوده که عربستان در آن مسؤول است.

کالامارد در پاسخ به این سوال که آیا آماده رو به رو شدن با اقدامی حقوقی از سوی ریاض است، گفت: تنها تهدیدی که من در حال حاضر آن را دریافت کرده‌ام، از سوی مقام‌های عربستان است. آنها من را بابت بی‌اعتبار کردن وجهه‌شان تهدید به تشکیل پرونده حقوقی کرده‌اند اما با همه این اوصاف، امیدوارم کاری را که من انجام داده‌ام، دیده شود.

وی همچنین گفت: نفوذ سیاسی عربستان در سازمان ملل به این نهاد بین‌المللی اجازه نمی‌دهد تا به صورت مؤثر به قتل خاشقجی واکنش نشان دهد.

پیش از سخنان گزارشگر سازمان ملل ، نامزد جمال خاشقچی در ژنو با انتقاد از برخی ملاحظات سازمان ملل گفت: عربستان در تلاش برای از بین بردن شواهد قتل همسرم به شیوه گمراه کننده است.

 «خدیجه چنگیز» با انتقاد از کم کاری در این پرونده خواستار تلاش جوامع بین الملل برای پیگیری پرونده قتل خاشقچی شد.

وی  طی سخنانی در مقر سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس گفت: من امیدوارم گزارش سازمان ملل تنها در قالب سخن باقی نماند و هرچه زودتر اقدام جدی برای محکوم کردن عربستان سعودی در این پرونده صورت بگیرد.

نامزد خاشقچی با اشاره به گزارش سازمان ملل گفت، این اولین گزارش صریح و روشن نهاد بین المللی بوده که در آن به دست داشتن مقامات ارشد عربستان در قتل خاشقچی اشاره کرده است.

وی از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز خواست تا تحقیقاتی را در ارتباط با این قتل و براساس شواهد معتبر انجام دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =