دهقانی: معامله قرن یعنی در ازای واگذاری عزت، شرف و مقدسات به شما پول می‌دهیم

تهران- ایرنا- رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه گفت: معامله قرن می‌گوید ما به شما پول می‌دهیم و شما هم در مقابل عزت، شرف و مقدسات خود را واگذار کنید

حمیدرضا دهقانی روز سه شنبه در نشست معامله قرن در محل شورای راهبردی روابط خارجی با مروری بر تاریخچه طرح‌های مختلف راجع به اسرائیل و فلسطین گفت: سالیان درازی قبل از جنگ ٦ روزه اعراب و اسرائیل در سال ١٩٦٧ طرح‌های مختلفی مطرح شد و هدف این بود که مقداری خودمختاری به فلسطینیان حاضر در محدوده اسرائیل اعطا کند تا اینکه جنگ ١٩٦٧ پیش آمد و قطعنامه ٢٤٢ تصویب شد.

وی ادامه داد: طبق این قطعنامه ضرورت داشت نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی فوراً از منطقه جنگی اخیر در ژوئیه ١٩٦٧ برگردند و این قطعنامه خواستار بازگشت این نیروها بود.

دهقانی افزود: از آن به بعد مفاد طرح‌های صلح با عنوان بازگشت به مرز ٤ ژوئیه ١٩٦٧ مطرح بود و دولتی برای فلسطین در قالب ٢٢ درصد از خاک فلسطین اشغال شده در سال ١٩٦٧ عنوان شد؛ از آن زمان تا کنفرانس مادرید طرح‌های مختلفی مطرح کردند و در کنفرانس مادرید طرح صلحی به نام "زمین در برابر صلح" مطرح شد که بر اساس آن زمین به فلسطینیان می دهند و آنان به ما صلح دهند.
دستیار ویژه وزیر امور خارجه اظهار داشت: خیلی‌ها فریب این را خوردند اما مجلس شورای اسلامی کنفرانس حمایت از انتفاضة مردم فلسطین ایران را در همان سال ترتیب داد.
دهقانی با بیان اینکه از دل کنفرانس مادرید توافقنامه اسلو متولد شد، گفت: در سال ١٩٤٢ کشورهای عربی طرحی را در بیروت به اتحادیه عربی تقدیم کردند مبنی بر اینکه اگر اسرائیل به مرزهای ٤ ژوئیه ١٩٦٧ برگردد ما عادی سازی را انجام می‌دهیم و شارون در آن زمان ١٤ اصلاحیه به آن طرح وارد کرد و حتی تاکنون از سوی اسرائیل پذیرفته نشده است.
وی افزود: حتی خود اعراب اعتراض کردند پس چرا تاکنون جنگیدید؛ اما طرح راه حل دو دولت هر روز در اغما فرو رفت تا اینکه در دوره ترامپ چیزی باقی نماند و طرح معامله قرن را آقای ترامپ و کوشنر راه انداختند و از زمین در مقابل صلح به پول در مقابل صلح عدول کردند.
دهقانی تصریح کرد: آنها در طرح معامله قرن می‌گویند پول می‌دهیم و شما در برابرش عزت، شرف و مقدسات را واگذار کنید. این پول را خودمان نمی‌دهیم از عربستان و امارات و قطر پول می‌گیریم و شما قول دهید حرفی از فلسطین نزنید.
این مقام در وزارت خارجه با بیان اینکه در این طرح سه موضوع رشد اقتصادی با تعیین ١٥٠ پروژه در کشورهای مختلف، توسعه انسانی با تعریف ٤٠ پروژه در فلسطین و حاکمیت و حکمرانی با تعیین ٢٥ طرح مطرح شد، گفت: طبق این طرح ٥٠ میلیارد می‌پردازند که ٧٠ درصد آن را اعراب، ٢٠ درصد را آمریکا و ١٠ در صد را اروپا می‌پردازد.

دهقانی خاطرنشان کرد از این ارقام ٢٧ میلیارد را به غزه و کرانه باختری، و بقیه را به طور مساوی بین أردن، مصر و فلسطین تقسیم می کنند.
وی اضافه کرد: هدف از این موضوع این است که بین دولت‌های عربی و رژیم صهیونیستی عادی سازی را برقرار و صورت مسئله چند موضوع مانند قدس را پاک کنند.
این مقام وزارت امور خارجه مورد دوم را بحث آوارگان عنوان و تصریح کرد: می‌خواهند آوارگان در همانجایی که رفتند بمانند و وطن شأن همانجا باشد؛ مفهوم آواره را تغییر دادند به اینکه کسانی که آواره شدند نه اینکه آنانی که در خارج به دنیا آمدند و این را محدود کردند و بودجه را کاهش دادند.
رئیس اداره اول خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه اظهار داشت: ٥٠٠ شهرک در کرانه باختری ساخته شده و دنیال این هستند این منطقه به رژیم صهیونیستی منضم شود. علاو بر این بدنبال این هستند همان طرحی که خودشان از روز اول مدنظر داشتند را پیش ببرند و این طرح همان تثبیت ماهیت یهودی برای اسرائیل است.
وی افزود: از ١٩٤٨ که قطعنامه تصویب شد به دنبال طرح دو دولت و ماهیت یهودی رژیم صهیونیستی بودند.
دهقانی با بیان اینکه طرح دو دولت حداقل درصدی از قطعنامه‌های سازمان ملل را به همراه داشت، گفت: در کنفرانس مادرید بخشی از فلسطینی‌ها موافق بودند اما امروز هیچ گروه فلسطینی این طرح را قبول ندارد.
وی ادامه داد از جهت بین المللی هم اروپایی‌ها و روسیه و چین در کنفرانس مادرید حضور داشتند و با آنچه امروز این طرح مطرح است مقایسه‌ای داشته باشیم، دولت‌های دنیا این طرح را قبول ندارند.
این مقام وزارت امور خارجه ادامه داد: بخشی از کشورهای عربی در کنفرانس مادرید به جهتی که پس از آزادسازی کویت بود و خود را مدیون آمریکا و غرب می‌دانستند با این کنفرانس همراهی می‌کردند.
دهقانی بااشاره به اینکه بخشی از فشاری که بر ایران وارد می‌شود ناشی از این است تا کشورهای عربی رضایت دهند موضوع فلسطین را فراموش کنند، گفت: به دلیل مشروعیت داخلی منطقه‌ای و قدرت عظیم ایران نمی‌توانند با این کشور مقابله کنند لذا این فشار و تحریم را وارد می‌کند تا کشورهای عربی را نسبت به موضوع فلسطین بی خیال سازند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =