آیین اختتامیه طرح خانه و مدرسه در ارومیه برگزار شد

ارومیه - ایرنا – آیین اختتامیه طرح خانه و مدرسه با حضور مسوولان حوزه اجتماعی آذربایجان غربی و والدین کودکان حاضر در این جشنواره در ارومیه برگزار شد.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی روز سه شنبه در این آئین گفت: برنامه خانه و مدرسه با هدف ارتقای انعطاف پذیری کودکان در مقابل عوامل خطر و توانمندسازی والدین برای ایفای هرچه بهتر نقش خود به عنوان اولین منابع پیشگیری اولیه از مصرف مواد مخدر طراحی و تدوین شده است.

وی اظهار داشت: این برنامه یکی از تاثیرگذارترین برنامه‌های خانواده، فرزندپروری، مدرسه محور و جامعه محور در پیشگیری از مصرف مواد است که از سال ۱۳۹۵ با توجه به تأمین اعتبار توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر در ۲ مهد کودک اجرا می‌شود که در صدد هستیم این تعداد را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: در این طرح کودکان به همراه والدین در کلاس‌های آموزشی که به مدت هشت هفته برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند.

وی اظهار داشت: اهداف کلی اجرای طرح خانه و مدرسه افزایش عوامل محافظتی در مراقبت از کودکان به ویژه افزایش رابطه والدین با فرزندان، بهبود توانایی والدین برای گوش کردن به سخنان فرزندان و برقراری ارتباط مؤثر با آنهاست.

فریور افزود: کاهش تمسخر و پرخاشگری در مدارس، جلوگیری از مشکلات بهداشت روانی کودکان، بزهکاری نوجوانان، خشونت و ترک تحصیل از عوامل بسیار مهم در امر پیشگیری از اعتیاد است.

وی اضافه کرد: بهبود پیشرفت تحصیلی فرزندان، افزایش میزان توجه و دقت، توسعه مهارت‌های اجتماعی و کاهش استرس به عنوان فاکتورهای مهم پیشگیرانه می‌تواند تأثیر زیادی در این امر داشته باشد.

وی با اشاره به چارچوب نظری این طرح ادامه داد: این طرح متأثر از پروژه‌های روانپزشکی، روانشناسی، روانشناسی کودک، بازی درمانی، خانواده درمانی، تئوری دلبستگی، یادگیری اجتماعی، گروه درمانی، توانمندسازی و تئوری رشد تحول کودک و نظریه‌های مرتبط با استرس خانواده است.

وی اضافه کرد: در این کلاس‌های آموزشی در قالب عملی و غیرمستقیم از طریق فعالیت‌های جذاب و انواع سرگرمی مورد علاقه کودکان، آموزش‌های لازم با حضور اعضای خانواده و مربیان به آنها داده می‌شود.

وی بیان کرد: برنامه خانه و مدرسه، برنامه‌ای با ساختار، شامل فعالیت‌هایی با هدف حمایت از ارتباط مثبت و مؤثر میان والدین و فرزندان و توانمندسازی والدین در خصوص راهبردهای مثبت فرزندپروری است.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی گفت: با وجود ارتباط و تعامل مثبت و مؤثر میان والدین و مدرسه، کودکان کمتر در معرض افت تحصیلی، مصرف مواد و الکل، بزهکاری، رفتارهای ضد اجتماعی، سو استفاده جنسی، غفلت و مشکلات روحی و روانی قرار می‌گیرند.

وی افزود: ایجاد عوامل محافظتی در برابر اختلالات مختلف رفتاری در دانش‌آموزان، بهبود توانایی خانواده‌ها برای گوش فرا دادن به مسائل کودکان و برقراری ارتباط با آن‌ها از جمله اهداف این طرح است.

وی اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است و در اجرای این طرح افزایش مهارت زندگی برای کودکان و افزایش مهارت‌های فرزندپروری برای خانواده‌ها در دستور کار قرار دارد.

وی بیان کرد: افزایش انسجام خانواده، افزایش اعتماد به نفس کودکان، بهبود ارتباط خانه و مدرسه و افزایش سازگاری کودک از جمله نتایج مهم حاصل از اجرای طرح است.

به گزارش ایرنا، برنامه خانه و مدرسه را سال ۱۹۸۸ میلادی خانم ' لین مک‌دونالد ' پروفسور تحقیقات اجتماعی طراحی و تدوین کرد که در ۳۰ سال گذشته در بسیاری از مناطق دنیا به اجرا درآمده است.

۸۱۳۷/‌۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =