دستگاه های مختلف در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت هم افزایی داشته باشند

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیاز است دستگاه ها و ادارات مختلف استان همکاری و هم افزایی داشته باشند و از پراکنده کاری اجتناب کنند.

بهمن مرادنیا عصر سه شنبه در جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت کردستان اظهار داشت: لازم است دستگاه‌های مختلف از جمله بنیاد شهید، صدا و سیما، حوزه هنری و آموزش و پرورش در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت همفکری و همکاری داشته باشند.

وی نتیجه پراکنده کاری دستگاه‌ها در این حوزه را مقطعی و غیرسودمند دانست و افزود: می‌طلبد ادارات متولی و مرتبط بخشی نگری را در این حوزه کنار گذاشته و صمیمانه با هدف خدمت به فرهنگ سازی ایثار و شهادت گام بردارند.

استاندار کردستان تاکید کرد: در طول ۴۰ سال گذشته آنگونه که شایسته است در راستای آشنایی نسل جوان با فرهنگ شهادت و ایثار کار نکرده ایم، بنابراین نیاز است در این حوزه تجدیدنظر کرده و کارهای تأثیر گذار انجام دهیم.

مرادنیا با بیان اینکه نباید به برگزاری اجلاسیه های مختلف در سطح استان در مدت زمانی خاص اکتفا کرد، یادآور شد: این موضوع همواره باید در طول در سال در دستور کار دستگاه‌های مختلف باشد.

وی بر لزوم همکاری آموزش و پرورش با هدف کمک به گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در بین دانش آموزان تاکید کرد و گفت: در این حوزه و در بین جوانان کارهای اثرگذار نکرده ایم، پس باید اهتمام بیشتری در این بخش داشت، ضمن اینکه ایجاد و ساخت موزه شهدا بسیار ضروری است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان نیز با بیان اینکه راه برون رفت از بسیاری مشکلات ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، اظهار داشت: برگزاری یادواره شهدای دانش آموز در دستور کار بوده که مورد تاکید رهبری است.

رضا نجفی یادآور شد: پیگیر اعتبار برای ایجاد مرکز فرهنگی در گلزار شهدا سنندج، بیجار و کامیاران از طریق سازمان مدیریت هستیم که بودجه ناچیزی است و انتظار داریم این سازمان ما را در این کار یاری دهد.

وی از تلاش برای تهیه یک هزار و ۴۰۰ فقره سرگذشت دفترچه شهدا خبر داد و افزود: برگزاری مراسم شب شعر و خاطره با موضوع ایثار و شهادت از جمله برنامه‌های در دستور کار این بنیاد است.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان با اشاره به اینکه امسال نیز برنامه ریزی شده با کمک حوزه هنری ویژه برنامه شهدا برگزار کنیم، اضافه کرد: انتظار داریم صدا و سیمای استان هم با برنامه ریزی منسجم در طول سال این نسبت به پخش برنامه‌های مربوط به شهدا اقدام کند.

نجفی بر لزوم تلاش برای رفع موانع جذب ۲۰ درصد اعتبارات ادارات در امور فرهنگی تاکید کرد و گفت: ایجاد یادمان شهدای خلبان در فرودگاه سنندج پیش بینی شده که امیدواریم به زودی عملی شود.

مشاور امور ایثارگران استاندار کردستان نیز با بیان اینکه تکریم خانواده‌ها راه مؤثری برای ترویح فرهنگ ایثار و شهادت است، افزود: ترویج این فرهنگ آحاد جامعه را در مواقع بحرانی برای دفاع از کشور بسیج کرده و این یک سرمایه است.

ابوبکر کریمی ایجاد المان‌های شهدا را در سطح استان باارزش دانست و اطهار داشت: به نظر می‌رسد نیاز است در محل بازدید مردم و گردشگران از جمله اماکن تاریخی جای یادمان شهدای کُرد خالی است.

وی بر تهیه پیام‌های ماندگار شهدا از دل وصیت نامه‌های آنان برای انتقال به نسل آینده، عدم نگاه کلیشه‌ای و اجرای برنامه‌های تکلیفی در رابطه با شهدا، برگزاری یادمان‌های با کیفیت و نهادینه کردن و نوسازی فرهنگ ایثار و شهادت در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی تاکید کرد.

استان کردستان ۵۴۰۰ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.‌

۷۳۵۵ / ‏‬ ۳۰۳۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =