۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۹
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83369791
۰ نفر

برچسب‌ها

افراد زیادی نسبت به فشارخون خود بی اطلاع هستند

یزد - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان اردکان با بیان اینکه مهم‌ترین نشانه فشارخون بدون علامت بودن آن است، گفت: در این ارتباط تعداد زیادی از مردم فشارخون دارند ولی اصلاً از آن اطلاعی ندارند.

سید محمد پورهاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران شهرستان افزود: فشارخون باید در حد طبیعی باشد و اگر بیش از این بود با ضربه‌ای که به جداره عروق وارد، این امر موجب زخم شدن دیواره عروق می‌شود که انسان را به بیماری‌های خاصی دچار می‌کند.
وی اضافه کرد: فشارخون در سنین و حالات مختلف و بیماری‌ها متفاوت است و فشارخون طبیعی ۱۲۰ روی ۷۰ میلی‌متر جیوه است اگر ۱۳۹ روی ۸۹ میلی‌متر جیوه باشد فشارخون بالا محسوب می‌شود.
رئیس شبکه بهداشت و درمان اردکان با بیان اینکه فشارخون در ۲ نوع اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی می‌شود تصریح کرد: علت فشارخون اولیه مشخص نیست و حدود ۹۰ درصد از موارد، این نوع فشارخون است که به درمان احتیاج دارد و معمولاً درمان نیز باید همیشه ادامه داشته باشد.
پورهاشمی اظهار داشت: فشارخون ثانویه از برخی بیماری‌ها مانند تنگی شریان کلیه، بیماری‌های هورمونی و استفاده از داروهای خاص ناشی می‌شود که با بهبود بیماری، این مشکل نیز رفع می‌شود.
وی با اشاره به اینکه فشارخون، بیشترین عامل مرگ و میر است، گفت: حدود ۴۵ درصد از مرگ‌ومیرها ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی است که مهم‌ترین عامل آن فشارخون است که با شناسایی، می‌توان آن را کنترل کرد.
این مسئول یادآور شد: عدم استفاده از دخانیات، ورزش کردن، حفظ وزن مناسب، کاهش مصرف نمک، کاهش مصرف چربی و سرخ‌کردنی‌ها می‌تواند در کنترل و کاهش فشارخون مؤثر باشد.
پورهاشمی افزود: افراد می‌توانند در منزل نیز فشارخون خود را اندازه‌گیری کنند، برای این کار باید اقداماتی مانند آرام بودن و آرامش داشتن، استفاده از صندلی دارای پشتی جهت تکیه دادن، آویزان نبودن دست، استفاده از دستگاه فشارسنج مناسب به‌ویژه بازویی و دیجیتال، نخوردن چای و قهوه قبل از سنجش فشارخون و پرهیز از هیجان رعایت شود.
وی ادامه داد: طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از ۲۷ اردیبهشت‌ماه همزمان با سراسر استان یزد در این شهرستان کلید خورد و با اطلاع‌رسانی مناسب، فاز اجرایی این طرح از ابتدای تیر ماه آغاز شده است که پایگاه‌های ثابت و سیار نسبت به اندازه‌گیری فشارخون مراجعین اقدام می‌کنند.
پورهاشمی افزود: تاکنون بیش از ۱۹ هزار و ۵۰۰ نفر در مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی برای کنترل فشارخون خود مراجعه کرده‌اند و فشارخون حدود ۶ هزار نفر نیز در ایستگاه‌های سیار مستقر در کارخانه‌ها، درمانگاه‌های سطح شهر، هلال‌احمر، بیمارستان، بسیج جامعه پزشکی و مطب‌ها ثبت‌شده است.

وی یادآور شد: در مجموع تاکنون بیش از ۲۵ هزار نفر در طرح غربالگری شرکت کردند که ۵۷ درصد از جمعیت هدف را شامل می‌شود.
پورهاشمی تاکید کرد: این طرح تا پانزدهم تیرماه ادامه دارد و امیدواریم در مدت باقیمانده افراد ۳۰ سال به بالا، بیماران کلیوی و زنان باردار با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون شرکت کنند.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۴/ ۲۰۴۷/‏

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =