فیفا درخواست استفاده از داوران مَرد در جام جهانی زنان را رد کرد

تهران- ایرنا- پس از وقوع صحنه های پرآشوب در جریان دیدار تیم های انگلیس و کامرون در یک هشتم نهایی جام جهانی زنان، فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) درخواست های متعدد چهره های برجسته مبنی بر استفاده ار داوران مرد در رقابت های آینده فوتبال زنان را رد کرد.

در اوج انتقاد ها از «کین لیانگ» داور چینی که قضاوت بازی انگلیس و کامرون را بر عهده داشت، «فِی وایت» کاپیتان اسبق تیم ملی زنان انگلیس و «کِیسی استونی» هم تیمی وی خواهان استفاده ترکیبی از داوران مرد و زن در تورنمنت های آینده فوتبال زنان شده بودند.

وایت در مصاحبه با دیلی میل گفته بود: جام جهانی جای بهترین داوران است.

استونی هم که سابقه دستیاری «فیل نویل» را در تیم ملی انگلیس دارد، در این باره اظهار داشت: داورانی که گاه و بیگاه قضاوت می کنند، به یکباره قضاوت در بزرگ ترین عرصه فوتبال را عهده دار می شوند.

فیفا که از سال ۱۹۹۵ قانون استفاده صِرف از داوران زن را اعمال می کند، هیچ معیاری را برای تعیین سطح کیفی داوران در این تورنمنت مشخص نکرده و مسئولیت انتخاب داوران را به کنفدراسیون های عضو محول کرده است.

با این وجود، این نهاد بین المللی امروز اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای اعمال تغییرات وجود نداشته و تاکید کرده است که داوران مرد همین حالا هم در بازی های زنان قضاوت می کنند به ویژه در حوزه فناوری کمک داور ویدئویی.

سخنگوی فیفا در این خصوص اظهار داشت: نیازی به این کار نیست، داوران مرد و زن همین حالا هم در کنار یکدیگر فعالیت می کنند.

لیانگ که به طور معمول قضاوت بازی های کم حساسیت با جمعیت محدود را بر عهده دارد، در ابتدای بازی بازیکن کامرون را به دلیل ضربه آرنج عمدی به «نیکیتا پریس» و تکل شدید روی پای «استیف هاتون» اخراج نکرد. تکلی که حضور کاپیتان انگلیس را برای بازی بعدی مقابل نروژ در یک چهارم نهایی در هاله ای از ابهام قرار داد.

با این وجود، فیفا از لیانگ حمایت کرده و در همین حال تحقیقات در مورد تمامی جنبه های رفتار بازیکنان کامرون امروز به نتیجه خواهد رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =