مردان تربت حیدریه از طرح بسیج ملی فشار خون استقبال سردی کردند

تربت حیدریه - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: از آغاز اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در ۲۷ اردیبهشت امسال تاکنون تنها نیمی از جمعیت هدف این منطقه در این طرح شرکت کردند که در این بین جمعیت مردان بسیار پایین است.

الهام بهره مند عصر روز سه شنبه در نشستی خبری با بیان اینکه تنها ۴۰ درصد مردان واجد شرایط این خطه در این طرح ملی شرکت کرده اند افزود: در مجموع ۱۹ درصد افراد شرکت کننده در طرح بسیج ملی فشار خون منطقه تربت حیدریه، مبتلا به فشار خون بالا هستند.
وی ادامه داد: جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه شامل شهرستانهای تربت حیدریه، زاوه و مه ولات ۳۶۳ هزار و ۱۵۶ نفر هستند که از این تعداد ۱۷۷ هزار و ۸۳ نفر افراد بالای ۳۰ سال جمعیت هدف محسوب می‌شوند که تا ۱۵ تیرماه امسال فشار خون آنها در ۳۷ پایگاه ثابت و سیار، گرفته می شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: از مجموع مراجعان برای شرکت در طرح ملی فشار خون، ۷۸ هزار و ۱۳۹ نفر در سامانه سیب (سلامت) و ۱۴ هزار و ۹۰ نفر به ایستگاه های سیار مراجعه کرده اند.
بهره مند افزود: نتایج حاصل از فشار خون به دست آمده جمعیت هدف نشان می دهد ۵۶.۶ درصد افراد دارای فشار خون طبیعی، ۲۲.۶ درصد دارای فشار خون طبیعی به بالا (بین ۱۲ تا ۱۴ و در معرض خطر) و همچنین ۱.۷ درصد مشکوک به این بیماری و ۱۹ درصد نیز مبتلا به فشار خون بالا هستند.
وی مشارکت مردم شهرستان تربت حیدریه در این طرح را ۳۴ درصد اعلام و اظهار کرد: این در حالی است که در شهرستانهای زاوه و مه ولات میزان مشارکت به ترتیب ۶۶ و ۵۴ درصد بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: در تربت حیدریه ۵۹ درصد جمعیت روستایی و تنها ۲۱ درصد جمعیت شهری در این طرح حضور داشتند.
طرح ملی غربالگری فشار خون در دو مرحله از ۲۷ اردیبهشت آغاز و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.
هدف از اجرای طرح، افزایش آگاهی مردم نسبت به بیماری بیش فشاری خون، ترغیب و تشویق اقشار مختلف مردم به ویژه گروه سنی ۳۰ سال به بالا، مادران باردار و بیماران کلیوی به غربالگری فشار خون اعلام شده است.
دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با زیرپوشش داشتن سه شهرستان تربت حیدریه، مه ولات و زاوه به ۳۶۳ هزار نفر جمعیت سه شهرستان در جنوب استان خراسان رضوی خدمات می دهد.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
۶۱۲۱/‏۱۹۲۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =