۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۲
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 83369658
۰ نفر

برچسب‌ها

فشار خون ۷۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال ابرکوه پایش شد

یزد - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان ابرکوه گفت: از آغاز اجرای طرح بسیج ملی سنجش فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه ۹۸ تاکنون ۷۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی این شهرستان در طرح غربالگری فشار خون پایش شده اند.

دکتر عبدالحسین اکرمی عصر روز سه شنبه در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه از جمعیت ۵۵ هزار نفری این شهرستان ۲۷ هزار و ۶۸ نفر مشمول طرح هستند، افزود: تاکنون ۱۹ هزار نفر در طرح بسیج ملی فشار خون شرکت کرده اند.

وی با اشاره به اهمیت اجرای طرح که مورد توجه دولت قرار دارد، اظهار داشت: طرح یاد شده به مدت ۵۱ روز تا ۱۵ تیر ماه ادامه دارد.

مجری طرح غربالگری فشار خون در ابرکوه از افرادی که مشمول این طرح هستند (جمعیت بالای ۳۰ سال و زنان باردار و بیماران کلیوی) خواست تا در موعد مقرر به پایگاه های ثابت و سیار این طرح مراجعه کنند.

اکرمی، با اشاره به اینکه اگر فشارخون بالا به موقع تشخیص داده شود، می‌توان با دارو و یا رعایت برخی کارها آن را کنترل کرد، افزود: همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی می‌توانند با مراجعه به مراکز و پایگاه‌های سلامت ثابت و سیار شهری و روستایی، خانه‌های بهداشت و بیمارستان از وضعیت فشار خون خود مطلع شوند.

وی با اشاره به اهمیت این طرح در سلامت افراد، خاطر نشان کرد: در اجرای این طرح به مسافران و گردشگران خارجی هم خدمات ارائه می شود.

فشارخون به طور طبیعی بر اثر هیجان و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما افرادی که دچار بیماری هستند، هنگام استراحت نیز فشار خونشان بالاتر از حد طبیعی است.

فشار خون از ۱۴ بالاتر (ماکزیمم) و ۹ بالاتر (مینیمم) غیر طبیعی و بیماری فشار خون است و فشار خون ماکزیمم تا ۱۲ و مینیمم تا ۸ طبیعی است.

به گزارش ایرنا طرح بسیج ملی کنترل فشارخون از روز ۲۷ اردیبهشت‌ماه آغاز شد که در مرحله اول تا ۱۷ خردادماه اطلاع‌رسانی و آموزش صورت گرفت و در مرحله دوم از ۱۸ خرداد تا ۱۵ تیر عملیات سنجش فشارخون انجام می‌شود.

شهرستان ابرکوه یک بیمارستان، پنج مرکز بهداشتی، ۳۴ پایگاه سلامت جامعه، یک باب آزمایشگاه مرکزی، ۲ مرکز اورژانس جاده ای و یک اورژانس فوریت های پزشکی ۱۱۵ دارد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۰/‏‬ ۲۰۴۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =