بانک سرمایه بستر خلاف دولتی و غیردولتی بود

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره وقت بانک سرمایه گفت: بانک سرمایه بستر خلاف دولتی و غیردولتی بود. چون بعد از ورودم به من حکم دادند که این نشان دهنده سطح سواد هلدینگ داری آن بود.

به گزارش قوه قضائیه، مهرداد باقری روز سه شنبه در دوازدهمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات تعدادی از متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه رسیدگی به مفسدان و اخلال‌گران اقتصادی با اعلام این مطلب گفت: من اسفند سال ۹۲ به بانک سرمایه دعوت شدم و تا سال ۹۴ تلاش می‌کردم تا اینکه وکیل آقای ریخته‌گران با من تماس گرفت و با من جلسه گذاشتند و از من خواستند به آن‌ها کمک کنم و به این دلیل با آقای ریخته‌گران قرارداد بستم تا هلدینگ‌هایی که با زد و بند ایجاد شده بود را اصلاح کنم.

وی افزود: تاییدیه صلاحیت من در بانک سرمایه تا آخر سال ۹۴ طول کشید و من به عنوان کارشناس که نیت داشتم یک هلدینگ زمین مانده را احیا کنم با شرکت گروه ریخته‌گران قرارداد بستم و با نیت خیر این کار را کردم.

اسدالله مسعودی مقام رئیس دادگاه از وکیل متهم هادی خواست تا بقیه دفاعیات خود را مطرح کند و این وکیل درباره تعویض وثیقه شرکت راه و ساختمان مبینا مطالبی را بیان کرد و گفت: این شرکت در هفتم شهریور سال ۹۵ درخواستی را مبنی بر مطالبه ۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به محمدرضا خانی مدیرعامل وقت بانک سرمایه تسلیم کرد و بانک با پرداخت تسهیلات به این شرکت با اصل مبلغ موافقت کرد و بعد از چند ماه از اخذ تسهیلات شرکت تقاضای آزادسازی ۲۵ درصد از کل مبلغ را می‌کند و جایگزین آن سفته می‌گذارد.

وی افزود: کمیسیون با این موضوع موافقت می‌کند، اما چون خارج از حد و اختیارات بود موضوع را به هیئت مدیره ارسال کردند که با این موضوع موافقت می‌شود و علاوه بر سفته، پلاک ثبتی هم می‌خواهد و شرکت برای تضمین این مبلغ، پلاک ثبتی در دادسرا معرفی می‌کند.

وکیل متهم هادی با اشاره به وضعیت شرکت نفت و گاز مبینا گفت: در این شرکت هم مشابه شرکت راه و ساختمان مبینا درخواست خود را برای ۸۰ میلیارد تسهیلات و اجرای طرح عمرانی به آقای خانی داده بود که موافقت شد. البته مشروط به تودیع ۲۵ درصد از کل مبلغ و الباقی هم سفته و چک بود برای وثایق. در خصوص بانک تجارت نیز منافعی بودکه در صورت اجرایی شدن تفاهم‌نامه بین بانک سرمایه و تجارت عاید بانک سرمایه می‌شد و در زمان هیئت مدیره سابق، آقای ریخته‌گران ۱۷۸ میلیارد به بانک سرمایه بدهکار بود.

وی افزود: اگر تفاهم‌نامه هیئت مدیره با بانک تجارت عملی می‌شد رقم ۱۷۸ میلیارد و خسارت ناشی از آن و با توجه به اینکه ریخته‌گران هیچ وثیقه‌ای در اختیار بانک نگذاشته بود این جز مطالبات مشکوک‌الوصول بوده و قرار بود بدهکاری آقای ریخته‌گران طی ۵ سال به بانک تجارت پرداخت شود. البته هیئت مدیره با رعایت قوانین و مقررات بانکی اقدام به تصمیم‌گیری کرده و آنچه توسط آن‌ها تصمیم‌گیری شده با رعایت صلاح بانک، سپرده‌گذار و سهامدار بانک بود.

نماینده دادستان: ریخته گران بانک سرمایه را مستعمره خود می دانست

رسول امیر قهرمانی نماینده دادستان تهران گفت: آقای وکیل می‌گوید مصوبات که موکل او امضا کرده مصوبات اصولی بوده نه اجرایی که باید بگویم این مساله همچون تسهیلات هدایتی که مصوبه هیئت مدیره ظاهراً خوبی داشت، در نظام بانکی غیرمتعارف است اما زمینه فساد را فراهم می‌کرد.

نماینده دادستان افزود: درباره تفاهم‌نامه بانک تجارت که گفتید برای هیئت مدیره قبلی بوده باید بگویم آقایان که می‌دیدند هیئت مدیره قبلی چه کار کرده و خروجی نداشته است و نتیجه نداده چرا هیئت مدیره بعدی دوباره تفاهم‌نامه با ریخته‌گران امضا می‌کند. ریخته‌گران اگر می‌خواست به تعهدات خود عمل کند قبلاً عمل کرده بود. ۴۰۰ میلیارد بدهی داشت ۲۸۰ میلیارد دیگر هم به او می‌دهند و این قابل توجیه نیست. ریخته‌گران فکر می‌کرد بانک سرمایه مستعمره او است، چون سهامدار آن بود.

علی پورمنزه یکی از متهمان بانک سرمایه گفت: در خصوص شرکت امیرتجارت هرمس برخلاف عرف بانکداری شاهد این قضیه بودیم و فردی به نام آقای نوابی می‌خواست که مصوبه اجرا شود. آن‌ها تاکید کردند که امضا کنید. من قبول نکردم، چون اهلیت و اعتباری ندارد و ما برگشتیم، اما هفته بعد شنیدیم که این از طریق شرکت وابسته به بانک به این شرکت پول پرداخت شده است.

نماینده دادستان افزود: معلوم بود متهم هادی از وضعیت شرکت هرمس آگاهی داشت.

علی‌محمدی نماینده بانک سرمایه گفت: اوراق شرکت آرمان بدر توس طبق تحقیقاتی که من انجام داده‌ام ظاهراً صوری بوده و شبکه کلاهبرداری مستقر بودند من مدیر تسویه آرمان بدر توس را دیدم و به او گفتم که این نامه جعلی است.

قاضی مسعودی مقام ضمن اعلام ختم جلسه گفت که جلسه بعدی این دادگاه صبح فردا (چهارشنبه) برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =