کارشناسان غربی : توان دفاع هوایی ایران را باید جدی گرفت

تهران – ایرنا – کارشناسان غربی اعلام کردند که سرنگونی یک پهپاد پیشرفته آمریکایی با یک فروند موشک ایرانی نشان می دهد که توان دفاع هوایی تهران می تواند چالشی جدی برای قدرت هوایی آمریکا ایجاد کند.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری فرانسه از دوبی، «بکا واسر» تحلیلگر موسسه «رند» در این خصوص گفت: سرنگونی این پهپاد نشان می دهد که ایران قابلیتی را نمایان و انتخاب می کند که پیام آن را به گوش آمریکا برساند.

وی افزود: این واقعیت که ایران قادر به سرنگونی پهپاد است، نشان می دهد که آنها توانمندی های نسبتاً قابل توجهی را توسعه یا خریداری کرده و در استفاده از این سیستم ها به مهارت دست یافته اند.

این کارشناس با استناد به بیانیه ایران مبنی بر استفاده از یک سیستم موشکی زمین به هوای ساخت داخل برای سرنگونی پهپاد گفت: این مساله نکته قابل توجهی است، زیرا یک قابلیت تولید داخل است که ایران می تواند مشابه سازی کند و به طور بالقوه در اختیار گروه های نیابتی در سراسر منطقه قرار دهد تا نظامیان آمریکا و شرکای آن را تهدید کنند.

براساس گزارش سالانه موسسه بین المللی مطالعات راهبردی موسوم به «توازن نظامی»، ایران ۳۲ سامانه موشک های زمین به هوای اس – ۳۰۰ ساخت روسیه در اختیار دارد که از سال ۲۰۱۶ از مسکو تحویل گرفته است. این سامانه ها به عنوان تهدیدی جدی تلقی می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جمهوری اسلامی نمونه ایرانی این سیستم های موشکی را تولید کرده که شامل سامانه های موشکی «باور ۳۷۳»، «طبس» و «رعد» است که به طور معمول در رژه های نظامی به نمایش گذاشته می شود.

سپاه پاسداران بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد از سرنگونی این پهپاد جاسوسی به هنگام تجاوز به حریم هوایی ایران خبر داد و اعلام کرد که پهپاد متجاوز آمریکایی را با موشک " سوم خرداد " که نسخه ای از سامانه رعد است؛ سرنگون کرده است.

پهپاد آمریکایی در ساعت ۱۴ دقیقه بامداد پنجشنبه از پایگاه هوایی الظفره امارات برخواست و ارتفاع خود را تا ۳۳ هزار پا (۱۰ کیلومتری زمین) برای عزیمت به سمت مرزهای ایران افزایش داد.

تحرکات آمریکا در منطقه خاورمیانه طی روزهای اخیر و پس از حمله به نفتکش ها در دریای عمان افزایش یافته است و بسیاری از تحلیلگران چنین تحرکاتی را با همراهی رژیم صهیونیستی، عربستان و امارات باعث تشدید تنش در منطقه می دانند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =